Teknik Haber Platformu
GÜNCEL ELEKTRİK ENERJİ SEKTÖREL TEKNOLOJİ OYUN YAŞAM AKTÜEL
Tüketimde Vatandaşa Destek!Tarih 14 Aralık 2021, 17:37 Editör: Editör Elektrohaber

Tüketimde Vatandaşa Destek!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, TBMM Genel Kurulunda, bakanlığı ve bağlı kuruluşlarının 2022 yılı bütçesine ilişkin yaptığı konuşmada, Karadeniz’in Sakarya Havzası’nda 540 milyar metreküplük doğal gaz keşfini gerçekleştirdiklerini hatırlattı. Bu konu hakkında Bakan Dönmez konuşmalarına şöyle devam etti:

“Bu keşfin, 2023 yılında vatandaşlarımızın kullanımına sunulması çalışmalarımızı planladığımız takvime uygun olarak yapmaktayız. Bu kapsamda, gaz sahamızda mühendislik çalışmaları tamamlanmış olup, 2022 yılının baharında Karadeniz’in tabanına boruları yerleştirerek ilk kaynağı yapacağız. Ayrıca, 2022 yılı içinde tüm kuyularda üretim öncesi tamamlama operasyonlarını bitirmeyi planlıyoruz. 2023 yılı içerisinde tamamlanması beklenen ilk fazda 10 kuyu açılarak günlük 10 milyon metreküp doğal gaz taşınacak olup, ikinci fazda yapılacak çalışmalarla yaklaşık 40 üretim kuyusuna ulaşılarak günlük 40 milyon metreküp doğal gazın iletim sistemimize aktarılması sağlanacaktır. Sakarya sahasındaki doğal gaz keşfi, 2020 yılında denizlerde yapılan dünyadaki en büyük keşif olarak kayıtlara geçmiştir. Ancak bununla yetinmeyip yeni hidrokarbon keşiflerine milletimiz adına imza atmayı arzu ediyoruz. Karadeniz’deki keşif, var olan arama motivasyonumuzu en üst düzeye taşımış olup, yeni rezervlerin ortaya çıkarılmasına yönelik çabalarımızı artırmıştır.”

“2 yer altı doğal gaz deposu 2023 yılında tamamlanacak”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, dördüncü sondaj gemisini gelecek yılın Haziran ayında filolarına katmayı hedeflediklerini belirterek, “Bu yeni geminin önümüzdeki yılın ortalarından itibaren sondaj faaliyetine başlamasını bekliyoruz. Güçlendirdiğimiz arama filomuzla, enerji bağımsızlığımızı sağlamak adına milletimize verecek yeni müjdeler için gün sayıyoruz.” diye konuştu.

Doğal gazda arz güvenliğini tahkim etmek için iki yer altı doğal gaz ve yer üstü LNG tesislerinin toplam depolama kapasitesini 4,7 milyar metreküpe ulaştırdıklarını aktaran Dönmez, 2 yer altı doğal gaz deposunun 2023 yılında tamamlanmasıyla birlikte toplam ulusal doğal gaz depolama kapasitesinin yaklaşık 11 milyar metreküpe ulaşacağını, yıllık tüketimin yaklaşık yüzde 20’sini depolayabileceklerini söyledi.

Fatih Dönmez doğal gaz tedarikinde sadece boru hatlarına ve birkaç ülkeye bağımlı kalınmasının önemli riskler barındırdığına dikkati çekerek, bu risklerin bertarafı için tek ülkeye bağımlılık oranının 2020 yılında yüzde 33 mertebesine gerilediğini belirtti.

“Yıllık 35 milyon ton karbondioksit salımı engellenebilecek”

Avrupa’da yaşanan enerji krizinin nükleer enerjiye bakışı değiştirdiğini, elektrik üretiminin yüzde 71’ini nükleer enerjiden sağlayan Fransa’da enerji bağımsızlıklarını sağlamak, elektrik arzlarını garanti altına almak ve sıfır karbon hedeflerine ulaşmak için yeni nükleer güç santralleri kurulacağının açıklandığını ifade eden Dönmez, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Akkuyu projemiz konusunda da halkımızın müsterih olmasını isterim. Çünkü bu santral dokuz şiddetindeki depreme, uçak çarpmasına, tsunami, olağan dışı fırtınalara karşı dayanıklı şekilde inşa edilmekte olup, bu şartlar altında dahi faaliyetine devam edebilecektir. Nükleer güç santralleri karbonsuz enerji üretimi yaptıkları için iklim değişikliğiyle mücadelede de rol üstlenmektedirler. Bu bağlamda, enerji üretim kaynaklı karbon salımı azaltımı hedefimize ulaşmada önemli katkı sunacak olan Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) projemiz ile yıllık yaklaşık 7 milyar metreküp daha az doğal gaz ithal edilecek olup, bunun yanında yıllık 35 milyon ton karbondioksit salımı engellenebilecektir.”

“Dar gelirli vatandaşlara aylık 150 kilovatsaate kadar elektrik tüketim desteği sağlandı”

Enerji fiyatlarına yönelik sağlanan devlet desteğiyle vatandaşların cebinden yaklaşık 150 milyar TL’nin çıkmasının önlendiğini vurgulayan Dönmezdoğal gaz faturalarının dörtte üçünü, elektrik faturalarının yarıya yakın kısmını hükümetin Hazine kaynaklarından karşıladığını anlattı.

Kademeli tarife uygulaması ile evinde elektriği az tüketen vatandaşların daha az fatura ödeyeceklerini dile getiren Dönmez, dar gelirli vatandaşlara aylık 150 kilovatsaate kadar elektrik tüketim desteği sağlandığını kaydetti.

Türkiye’nin eşel mobil uygulamasıyla sıfırlanan ÖTV ile Avrupa’da KDV hariç akaryakıttan vergi almayan tek ülke haline geldiğinin altını çizen Dönmez, AB ülkelerinde alınan vergi oranları yüzde 42 ile yüzde 60 arasında değişmekte iken Türkiye’de bu oranın yaklaşık yüzde 15,2 olduğuna dikkati çekti.
ÖNEMLİ :
 
Yayınlanmakta olan haberin tüm hakları saklıdır.
  Elektrohaber.net hak sahiplerinin yayınlanmakta olan haberlerin kaynak gösterilerek kaldırılma isteği hakkını saklı tutar.
  Elektrohaber'de yayınlanmakta olan haberlerin kaynak belirtilmeden yayınlanması yasaktır. |  Bu haber 252 defa okunmuştur.

Güncel  HABERLERİNDEN ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Elektriğin yüzde 40'ı satılabilecek

Elektriğin yüzde 40'ı satılabilecek Tüzel kişiler ürettiği elektriğin yüzde 40'ını satabilecek

Elektrik akımına kapılarak can verdi

Elektrik akımına kapılarak can verdi Diyarbakır'daki şahıs elektrik akımına kapılarak can verdi

Rüzgar enerjisi kurulu gücü 10 bin megavatı aştı

Rüzgar enerjisi kurulu gücü 10 bin megavatı aştı Rüzgar enerjisi kurulu gücü 10 bin megavatı aştı

Ekvator Enerji, yeni satın alma ile kurulu gücünü artırdı

Ekvator Enerji, yeni satın alma ile kurulu gücünü artırdı Ekvator Enerji, yeni satın alma ile kurulu gücünü artırdı

EPDK’dan değişiklik

EPDK’dan değişiklik EPDK’dan ön lisans süreleri ve tesis tamamlama tarihlerinde değişiklik

Demirağ OSB YG-AG şebekesi yaptıracak

Demirağ OSB YG-AG şebekesi yaptıracak Sivas Demirağ OSB, YG-AG elektrik şebekesi yapım işi için hizmet satın alacak. 

Dünya liderlerinden yenilenebilire 400 milyar dolar

Dünya liderlerinden yenilenebilire 400 milyar dolar Dünya liderlerinden yenilenebilire 400 milyar dolar yatırım sözü

Elektrik ve doğalgazda zam beklentisi

Elektrik ve doğalgazda zam beklentisi Elektrik ve doğalgazda yüzde 15 zam beklentisi

Irak’ta elektrik krizi büyüyor

Irak’ta elektrik krizi büyüyor Hava sıcaklığının 50 derecenin üzerinde seyrettiği Irak’ta elektrik kesintilerinde büyük artış yaşanıyor.
Teknik Adam Teknik Adam
Türkiye'ye elektrik ne zaman geldi?

Diğer videolar

  Sahnenin Üzerinde Çarpıldı
 

Sahnenin Üzerinde Ça

İzlenme:3418

   
  Elektrik kablosu Volkan gibi patladı
 

Elektrik kablosu Vol

İzlenme:3740

   
  İçme Suyu Elektrik Üretecek
 

İçme Suyu Elektrik Ü

İzlenme:3896

   
  Elazığ Yerli Motor
 

Elazığ Yerli Motor

İzlenme:3740

   

Tüm fotoğraflar

  İş kazaları
 

İş kazaları

İzlenme:14634

   
  Tesla
 

Tesla

İzlenme:16412

   
  Hat Emekçileri
 

Hat Emekçileri

İzlenme:23546

   
  Torna kazası
 

Torna kazası

İzlenme:158680