Teknik Haber Platformu
GÜNCEL ELEKTRİK ENERJİ SEKTÖREL TEKNOLOJİ OYUN YAŞAM AKTÜEL
Elektrik Faturalarının Yüzde 60’ı Üretim MaliyetiTarih 14 Aralık 2021, 17:36 Editör: Editör Elektrohaber

Elektrik Faturalarının Yüzde 60’ı Üretim Maliyeti

Elektrik dağıtım şirketlerinin yatırım planlamalarına ilişkin bilgi veren Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) Başkanı Kıvanç Zaimler, dağıtım şirketlerinin yatırımların artırılması ve kalitenin iyileştirilmesini yönünde bir rota oluşturduğunu belirtti. Yatırımların odağına hizmet kalitesi ve tüketici memnuniyetini aldıklarını ifade eden Zaimler, 2021-2025 döneminin ilk yılına planladıkları şekilde başladıklarını kaydetti.

“Yenilenebilir enerjinin Türkiye’de yükselen bir enerji kaynağı!”

Zaimler, elektrik dağıtım şirketlerinin 2021-2025 dönemi için toplam 75 milyar liralık yatırım yapacaklarını şu şekilde belirtti:

“Bu senelik ortalama 15 milyar liraya karşılık geliyor. Yatırımlarımızın miktarı güncel endeksle bu yıl yaklaşık 17 milyar liraya ulaşacak. 2011-2015 tarife döneminde aynı para endeksiyle toplam yatırım 25 milyar liraydı. 2016-2020 dönemini kapsayan 5 yılda bu rakam 50 milyar lira oldu. Esasında baktığınızda 3 misline çıkan bir şebeke yatırımından bahsediyoruz

Zaimler, yenilenebilir enerjinin Türkiye’de yükselen bir enerji kaynağı olduğuna işaret ederek, “Burada dağıtım şirketlerinin daha fazla yatırım yapması gerektiği, kendi bölgelerindeki sorumluluklarının artacağı gerçeği ortaya çıkıyor. Dağıtım şirketleri hem teknik altyapı hem de nitelikli insan kaynağı açısından yenilenebilir enerjiyle yaşanacak dönüşüme, değişikliğe hazır” değerlendirmesinde bulundu.

“Elektrikli araçların bataryalarının teknolojisi, üretimi, maliyeti konusunda Türkiye’de bir girişim olması çok önemli”

Elektrikli araç dönüşümüne de değinen Zaimler, burada birinci amacın ham petrole dayalı akaryakıt tüketimini azaltmak olduğunu dile getirdi. Zaimler, akaryakıt tüketimini ortadan kaldırıp araçlarda ihtiyaç duyulan elektriğin kömür gibi bir hidrokarbondan üretilmesi durumunda bu adımın anlamının kalmayacağını belirterek, şöyle konuştu:

“Bu dönüşümün enerji dönüşümü anlayışı içinde kesinlikle yeşil enerjiyle desteklenmesi lazım. Ülkemizdeki temiz enerji kaynaklarının daha da hızlı artması elektrikli araç dönüşümünü destekleyecektir. Elektrikli araçların bataryalarının teknolojisi, üretimi, maliyeti konusunda Türkiye’de bir girişim olması çok önemli. En yüksek teknolojinin kullanılması, en düşük maliyete odaklanılması hatta uluslararası boyutta oyuncu haline gelmemiz açısından bunu çok önemsediğimi söyleyebilirim

“100 liralık bir faturanın 18 lirası vergi ve fonlar, 4 lira iletim maliyeti”

Elektrik faturalarını oluşturan kalemlere de ilişkin bilgi veren Zaimler, şunları kaydetti:

“100 liralık bir faturanın 60 lirasını enerji üretim maliyeti oluşturuyor. Bu rakam tüketim hacimlerine, profillerine göre değişebiliyor. Bunun 18 lirası vergi ve fonlar, 4 lira iletim maliyeti. Teknik ve teknik olmayan kayıpların maliyeti 3 lira. Dağıtım şirketlerinin yatırımları da 9 lira. Arıza, bakım, onarım, sayaç okuma ve insan kaynağı için de 6 lira. Esasında bu bedeller 5 sene için sabittir. En büyük değişken elektriğin üretimindeki değişikliktir. Elektrik tarifelerinde dağıtım şirketleri veya tedarik şirketleri bir değişiklik talebinde bulunamaz, faturada değişiklik yapamaz.”
ÖNEMLİ :
 
Yayınlanmakta olan haberin tüm hakları saklıdır.
  Elektrohaber.net hak sahiplerinin yayınlanmakta olan haberlerin kaynak gösterilerek kaldırılma isteği hakkını saklı tutar.
  Elektrohaber'de yayınlanmakta olan haberlerin kaynak belirtilmeden yayınlanması yasaktır. |  Bu haber 244 defa okunmuştur.

Ekonomi  HABERLERİNDEN ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Doğalgaza zam geldi!

Doğalgaza zam geldi! Doğalgaz zammı 2022 ne kadar? Doğalgaza zamlı yeni tarife

Elektriğe zam!

Elektriğe zam! 2022 Elektrik zammı ne kadar ve yüzde kaç oldu?

Yeni kıdem tazminatı tavanı ne olacak?

Yeni kıdem tazminatı tavanı ne olacak? 2022 yılının ilk yarısında uygulanacak kıdem tazminatı tavanı 10 bin 800 lira olacak.

Elektrik ve doğalgazda kademeli tarife geliyor

Elektrik ve doğalgazda kademeli tarife geliyor Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, elektrik ve doğalgaz fiyatlarında düşük gelir gruplarını

Elektrik tavan fiyatı yüzde 48 artırıldı

Elektrik tavan fiyatı yüzde 48 artırıldı Enerji borsasında spot elektrik fiyatına uygulanan tavan fiyat

Kıdem tazminatı tavanı yükseldi

Kıdem tazminatı tavanı yükseldi Yılın ikinci yarısında uygulanacak memur maaş katsayısı ile birlikte yeni kıdem tazminatı tavanı da belli oldu.

EÜAŞ'nin satış tarifesi belirlendi

EÜAŞ'nin satış tarifesi belirlendi EÜAŞ'nin aktif elektrik enerji toptan satış tarifesi belirlendi

40 elektrik santraline destek

40 elektrik santraline destek 40 elektrik santraline 271 milyon lira destek

Türkiye'nin enerji ithalatı faturası yüzde 144 arttı

Türkiye'nin enerji ithalatı faturası yüzde 144 arttı Türkiye'nin enerji ithalatı için para, 2021 yılı Mayıs ayında geçen
Teknik Adam Teknik Adam
Türkiye'ye elektrik ne zaman geldi?

Diğer videolar

  Sahnenin Üzerinde Çarpıldı
 

Sahnenin Üzerinde Ça

İzlenme:3418

   
  Elektrik kablosu Volkan gibi patladı
 

Elektrik kablosu Vol

İzlenme:3740

   
  İçme Suyu Elektrik Üretecek
 

İçme Suyu Elektrik Ü

İzlenme:3896

   
  Elazığ Yerli Motor
 

Elazığ Yerli Motor

İzlenme:3738

   

Tüm fotoğraflar

  İş kazaları
 

İş kazaları

İzlenme:14632

   
  Tesla
 

Tesla

İzlenme:16412

   
  Hat Emekçileri
 

Hat Emekçileri

İzlenme:23546

   
  Torna kazası
 

Torna kazası

İzlenme:158680