Teknik Haber Platformu
GÜNCEL ELEKTRİK ENERJİ SEKTÖREL TEKNOLOJİ OYUN YAŞAM AKTÜEL
Tuzağın Adı Tarih 02 Ekim 2021, 13:29 Editör: Editör Elektrohaber

Tuzağın Adı "No Time to Die"

Birçok film hayranı, yeni çıkan filmleri ilk izleyenlerden olmak için eriştikleri kaynaklara karşı dikkatsiz olabiliyor ve buna bağlı olarak da merakla beklenen filmlerin galaları siber suçluların faaliyetlerini artırıyor. Siber güvenlik kuruluşu Kaspersky uzmanları, Daniel Craig'in oynadığı yeni James Bond filmi "No Time to Die"ın 30 Eylül’deki galasından önce dolandırıcıların yoğun faaliyetleri olduğunu gözlemledi.

Uzmanlar, siber suçluların film tutkunlarının ilgisinden nasıl para kazanmaya çalıştıklarını ortaya koymak için yeni filmle ilgili kimlik avı web sitelerini ve kötü amaçlı dosyaları analiz etti.

Kaspersky uzmanları, bu analizler sırasında James Bond filmi kisvesi altında indirilen çeşitli kötü amaçlı yazılımların ve istenmeyen yazılım türlerinin kullanıcılara bulaştırılmaya çalıştığını belirledi. Pek çok kullanıcı bu dosyaları indirmeye çalışmasa da, tespit edilen tehditler reklam yazılımlarıyla sınırlı değildi, çok yönlü ve tehlikeliydi. Bunlar arasında Truva atları, siber suçluların hassas verilerinize arka kapıdan erişmesini sağlayan kötü amaçlı programlar ve oturum açma verilerini, hatta fidye yazılımlarını toplayabilen Trojan-PSW adlı hırsızlar bulunuyordu.

BİR İKİ DAKİKASINI İZLETİP...

Kaspersky uzmanları ayrıca ziyaretçilerin banka bilgilerini çalmak için kurulmuş bir dizi kimlik avı web sitesine de rastladı. Kullanıcılar uzun zamandır beklenen ‘No Time to Die’ filmini izleme umuduyla bir web sitesini ziyaret ediyordu.

Filmin ilk birkaç dakikasını izledikten sonra izlemeye devam etmek için kayıt olmaları isteniyordu. Kayıt sırasında mağdurlardan kredi kartı bilgilerini girmeleri talep ediliyor, ancak kayıt tamamlandıktan sonra kullanıcı filmi izlemeye devam edemiyordu. Bunun yerine kartlarından para çekiyor ve ödeme verileri dolandırıcının eline geçiyordu.

‘ACELE EDİP, GÜVENLİĞİNİZİ UNUTMAYIN’

Kaspersky Güvenlik Uzmanı Tatyana Shcherbakova, konuyla ilgili olarak şu uyarıları yaptı:

“Filmler dahil çeşitli eğlence kaynakları, siber suçluların tehditleri ve kimlik avı sayfalarını yaymaları için her zaman cazibe merkezi oluyor. Yeni filmlerin ve TV dizilerinin galalarının internete taşınmasıyla bu sadece sinemaseverlerin değil, dolandırıcıların da ilgi alanına girdi. 'No Time to Die’ gibi uzun zamandır beklenen bir prömiyer izleyiciler arasında büyük heyecan yaratıyor. Seyircinin filmi izlemek için acele etmeleri internet güvenliğini unutmalarına neden oluyor. Bu nedenle kullanıcılar ziyaret ettikleri sayfalara karşı dikkatli olmalı, doğrulanmamış sitelerden dosya indirmemeli ve kişisel bilgilerini kimlerle paylaştıklarına dikkat etmeli."

NELERE DİKKAT ETMELİ?

Siber güvenlik uzmanları kötü niyetli programların ve dolandırıcılıkların kurbanı olmaktan kaçınmak için şunları tavsiye ediyor:

- Filmleri veya TV dizilerini erken izlemeyi vaat eden bağlantılardan kaçının. İçeriğin gerçekliği hakkında herhangi bir şüpheniz varsa platform sağlayıcınıza danışın.

- Kişisel verileri girmeden önce web sitesinin gerçekliğini kontrol edin. Film izlemek veya indirmek için yalnızca resmi, güvenilir web sayfalarını kullanın. Adres biçimlerini ve şirket adı yazımlarını iki kez kontrol edin.

- İndirmekte olduğunuz dosyaların uzantılarına dikkat edin. Bir video dosyasının uzantısı hiçbir zaman .exe veya .msi olmaz.

- Kötü amaçlı ekleri tanımlayan ve kimlik avı sitelerini engelleyen güvenilir bir güvenlik çözümü kullanın.
ÖNEMLİ :
 
Yayınlanmakta olan haberin tüm hakları saklıdır.
  Elektrohaber.net hak sahiplerinin yayınlanmakta olan haberlerin kaynak gösterilerek kaldırılma isteği hakkını saklı tutar.
  Elektrohaber'de yayınlanmakta olan haberlerin kaynak belirtilmeden yayınlanması yasaktır. |  Bu haber 108 defa okunmuştur.

Teknoloji  HABERLERİNDEN ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

TCL, Türkiye'de akıllı telefon üretimine başladı

TCL, Türkiye'de akıllı telefon üretimine başladı Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Arçelik ile güçlerini birleştiren TCL’nin...

Türkiye, İHA-SİHA pazarında yükseliyor

Türkiye, İHA-SİHA pazarında yükseliyor Türkiye “en az” 6 ayrı ülkeye İHA/SİHA ihracatı yaptı.

Cep'ten internet abone sayısı 65 milyonu geçti

Cep'ten internet abone sayısı 65 milyonu geçti 'Cep'ten internet abone sayısı 65 milyonu geçti

2019'da en fazla tamir edilen telefon

2019'da en fazla tamir edilen telefon 2019'da en fazla tamir edilen telefon iPhone oldu

3D Konut

3D Konut 175 metrekarelik ev, 3 boyutlu yazıcı ile 2 günde basıldı

O ilde drone fabrikası kurulacak

O ilde drone fabrikası kurulacak O ilde drone fabrikası kurulacak

Tek çare veri yedekleme

Tek çare veri yedekleme Fidye yazılımın hedefi Türkiye: Tek çare veriyi yedekleme

Cep telefonları nakit aracı oldu

Cep telefonları nakit aracı oldu Yeni nesil akıllı cep telefonları yeni nakit aracı oldu

Türkiye’ye geliyor

Türkiye’ye geliyor Robot vatandaş Sophia, Türkiye’ye geliyor
Teknik Adam Teknik Adam
Türkiye'ye elektrik ne zaman geldi?

Diğer videolar

  Sahnenin Üzerinde Çarpıldı
 

Sahnenin Üzerinde Ça

İzlenme:3218

   
  Elektrik kablosu Volkan gibi patladı
 

Elektrik kablosu Vol

İzlenme:3482

   
  İçme Suyu Elektrik Üretecek
 

İçme Suyu Elektrik Ü

İzlenme:3710

   
  Elazığ Yerli Motor
 

Elazığ Yerli Motor

İzlenme:3548

   

Tüm fotoğraflar

  İş kazaları
 

İş kazaları

İzlenme:14404

   
  Tesla
 

Tesla

İzlenme:16134

   
  Hat Emekçileri
 

Hat Emekçileri

İzlenme:23150

   
  Torna kazası
 

Torna kazası

İzlenme:156500