Teknik Haber Platformu
GÜNCEL ELEKTRİK ENERJİ SEKTÖREL TEKNOLOJİ OYUN YAŞAM AKTÜEL
Twitter'a CezaTarih 19 Ocak 2021, 15:27 Editör: Editör Elektrohaber

Twitter'a Ceza

30 Temmuz 2020’de Resmi Gazete’de yayınlanan 7253 sayılı sosyal medya yasası, Türkiye’de temsilcileri bulunmayan internet yayın şirketlerinin temsilci bulundurmasını zorunlu kılmıştı.

Meclis’ten geçen ve Resmi Gazete’de yayınlanan 7253 sayılı sosyal medya kanunu, sosyal medya sitelerinin denetime alınmasına hükmediyor. Ayrıca yine aynı yasayla, söz konusu şirketlerin Türkiye’de temsilci bulundurması da zorunlu hale getirildi.

twitter

Kanunun yürürlüğe girdiği günden bu yana herhangi bir temsilci başvurusunda bulunmayan Twitter, ilk aşamada 10 milyon TL ikinci aşamada ise 30 milyon TL para cezasına çarptırılmıştı.

Bu iki aşama sonrasında da herhangi bir başvuruda bulunmayan sosyal medya sitesi, bugün (19 Ocak 2021 ) yayınlanan resmi gazetede  yer alan 3769 nolu karara göre Türkiye’den reklam alma yasağı aldı.


Resmi gazetede yer alan açıklama şu şekilde;

“Twitter Inc. adlı sosyal ağ sağlayıcının 5651 sayılı Kanun’un ek 4’üncü maddesinin birinci fıkrasında düzenlenen temsilci belirleme ve bildirme yükümlülüğünü, otuz milyon Türk Lirası idari para cezasının tebliğinden itibaren otuz gün içinde yerine getirmediği tespit edilmiştir.

Bu çerçevede;

Twitter Inc. adlı sosyal ağ sağlayıcıya, işbu Kararın Resmi Gazete’de yayımlandığı tarihten itibaren 5651 sayılı Kanun’un 4’üncü maddesinin ikinci fıkrası gereğince Türkiye’de mukim vergi mükellefi olan gerçek ve tüzel kişiler tarafından yeni reklam verilmesinin yasaklanmasına, bu kapsamda ilgili sosyal ağ sağlayıcıya reklam verilmesi amacına yönelik yeni sözleşme kurulamayacağına ve buna ilişkin para transferi yapılamayacağına, ilgili diğer mevzuata istinaden gerekli işlemler yapılmak üzere konunun ilgili kurum ve kuruluşlarınca takip edilmesine karar verilmiştir.”

Twitter temsilci atamamakta kararlı olursa ne olacak?

Yeni reklam yayınlayamama cezası alan Twitter, temsilci atamamakta kararlı olursa %50 trafik sınırlandırılması cezasına çarptırılacak. Sonraki süreçte yine temsilci atanmaması durumunda ise bu sınırlama %90 seviyesine çekilecek.
ÖNEMLİ :
 
Yayınlanmakta olan haberin tüm hakları saklıdır.
  Elektrohaber.net hak sahiplerinin yayınlanmakta olan haberlerin kaynak gösterilerek kaldırılma isteği hakkını saklı tutar.
  Elektrohaber'de yayınlanmakta olan haberlerin kaynak belirtilmeden yayınlanması yasaktır. |  Bu haber 284 defa okunmuştur.

Bilgisayar - İnternet  HABERLERİNDEN ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Korsan Film Şebekesine Operasyon

Korsan Film Şebekesine Operasyon Sinema dünyasını milyonlarca dolarlık zarara uğratan korsan film şebekesi Sparks’a operasyon düzenlendi ve 2 kişi g...

Web Siteleri Yavaşladı

Web Siteleri Yavaşladı İnternet güvenliği ve DDoS koruma hizmeti olan Cloudflare’ın Pazar günü yaşadığı sorunlar, dünya çapında pek çok in...

Facebook Çalışanlarının Maaşları Açıklandı

Facebook Çalışanlarının Maaşları Açıklandı Dünyanın en büyük sosyal medya platformu olan Facebook’un tüm çalışanlarının..

Teknik Paylaşım Platformu Tekrar Yayında

Teknik Paylaşım Platformu Tekrar Yayında Teknik Paylaşım Platformu elektroforum.org tekrar yayın hayatına döndü

Yayın Hayatına Tekrar Dönüyor

Yayın Hayatına Tekrar Dönüyor YAyın hayatına tekrar dönüyor

16-24 Mbps' arası hızı tercih edildi

16-24 Mbps' arası hızı tercih edildi Her 4 aboneden biri internette '16-24 Mbps' arası hızı tercih etti

Windows 10'da yeni açık bulundu

Windows 10'da yeni açık bulundu Windows 10 işletim sisteminde yeni bir açık bulundu

Google'un sicili kabarıyor

Google'un sicili kabarıyor Google'un sicili kabarıyor: 8.2 milyar avroluk ceza ödedi

Google Play'de bazı uygulamalarla dolandırıcılık yapılıyor

Google Play'de bazı uygulamalarla dolandırıcılık yapılıyor Google Play'de indirilen bazı uygulamalarla dolandırıcılık yapılıyor

Diğer videolar

  Sahnenin Üzerinde Çarpıldı
 

Sahnenin Üzerinde Ça

İzlenme:2664

   
  Elektrik kablosu Volkan gibi patladı
 

Elektrik kablosu Vol

İzlenme:2670

   
  İçme Suyu Elektrik Üretecek
 

İçme Suyu Elektrik Ü

İzlenme:3114

   
  Elazığ Yerli Motor
 

Elazığ Yerli Motor

İzlenme:3110

   

Tüm fotoğraflar

  İş kazaları
 

İş kazaları

İzlenme:13764

   
  Tesla
 

Tesla

İzlenme:15476

   
  Hat Emekçileri
 

Hat Emekçileri

İzlenme:22320

   
  Torna kazası
 

Torna kazası

İzlenme:151262