Teknik Haber Platformu
GÜNCEL ELEKTRİK ENERJİ SEKTÖREL TEKNOLOJİ OYUN YAŞAM AKTÜEL
Faturalar İkiye KatlandıTarih 19 Ocak 2021, 15:20 Editör: Editör Elektrohaber

Faturalar İkiye Katlandı

Van‘da elektrik sayaçları sokak direklerine taşınan yurttaşlar, faturalarının ikiye katlandığını ve taşıma masraflarının kendilerine mal edildiğini belirtti. VEDAŞ, “kaçak tüketimin” önüne geçildiğini savunarak, “Tüketilen enerjide artış olması da normaldir” dedi.

Vangölü Elektrik Dağıtım A.Ş. (VEDAŞ), Van merkez ve ilçelerindeki evlerin elektrik sayaçlarını sokaklardaki direklerin üzerine taşıyor. Görüntü kirliliğine neden olan söz konusu duruma, “kaliteli enerji, sürekli enerji ve kayıp kaçağın alt düzeye çekilmesi” gerekçe gösteriliyor. Durumdan şikâyetçi olan yurttaşlar, sayaçların taşınmasının ardından faturalarının ikiye ve üçe katlandığını aktardı. VEDAŞ yetkilileri ise, faturaların yüksek gelmesini “kaçak tüketime” bağladı.

FATURALAR KATLANDI

Mezopotamya Ajansı’ndan Barış Dönmez ve Özlem Yayan’ın haberine göre; 200-250 TL gelen elektrik faturasının sayaç taşımı sonrası 400-600 TL’ye çıktığını aktaran yurttaşlardan Sabahattin Kapağan, bu durumun kendilerini mağdur ettiğine söyledi. Sayaç taşıma sırasında ortaya çıkan masrafın da kendilerine mal edildiğini belirten Kapağan, “Faturalar artık mesaj yoluyla geliyor. Bu durumda fatura detaylarına nasıl ulaşacağım? Eskiden hiç olmazsa bir fatura geliyordu ve orada her şey yazıyordu” dedi. Sayaçların sadece mahallelerde direklere taşındığını dile getiren Kapağan, “Sadece buzdolabı ve iki lamba yakıyoruz gelen fatura 400-600 TL. Ciddi bir haksızlık var” diye tepki gösterdi.

YAŞANAN MAĞDURİYET 

Hacıbekir Mahallesi’nde oturan Fadime Ergüş, koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde insanların çalışmadığını ve yüksek faturalar nedeniyle mağdur olduğunu vurguladı. 180 TL olan faturasının sayaçların direklere taşınmasıyla 400 TL’ye çıktığını aktaran Ergüş, “Bu kadar yüksek bir faturayı nasıl ödeyeceğiz?” diye sordu. Fatura bilgilerinin mesaj yoluyla gelmesine de tepki gösteren Ergüş, şunları söyledi: “Hangi mahallede kaç kişi kaçak kullanıyor belli değil. Ellerinde buna dair bir veri var mı? Neye göre bunu belirliyorlar? Neden kış ortasında böyle bir çalışma yapıldı? Bu yapılanların haksızlık olduğunu düşünüyorum. Birçok insanı mağdur ettiler.”

VEDAŞ’IN YANITI 

Mahallelilerin şikâyetlerine dair sorularımızı yanıtlayan VEDAŞ, yapılan uygulamayla voltaj düşüklüğü sorununun ortadan kalktığını iddia etti. VEDAŞ, “tüketicinin önceki dönemlerde sayaçtan geçirmeyerek yaptığı tüketimlerin artık sayaç üzerinden geçmesi” nedeniyle yüksek fatura geldiğini savundu. VEDAŞ, “Voltaj düşüklüğü sorununun ortadan kaldırılmasından sonra tüketicilerimiz kaliteli enerjiyi kesintisiz bir şekilde alma imkanına kavuşmuştur. Bu nedenle tüketilen enerjide artış olması da normaldir. Faturasının yüksek geldiğini düşünen tüketicilerimiz çağrı merkezimizi arayarak ya da şahsen dilekçe vererek taleplerini bizlere iletebilirler. Tüm tüketici talepleri tarafımızca titizlikle incelenmekte ve tüketicilerimize geri dönüş yapılmaktadır” şeklinde cevap verdi.

SAYAÇ TAŞIMA DEVAM EDECEK

Yurttaşların sadece kenar mahallelerde sayaçların taşındığı noktasındaki eleştirilerini de yanıtlayan VEDAŞ, “Van il merkezinde sayaçların taşınması çalışması Temmuz ayında başlamış olup halihazırda da devam etmektedir. Akıllı şebeke sistemi kapsamında kullandığımız sayaçlar yurt dışından gelmekte olup pandemi nedeniyle tedarik sürecinde kısa bir dönem aksama yaşanmıştır. Yaşanan aksaklıkların giderilmesinin ardından çalışmalarımız devam etmektedir. Kış dönemine özellikle denk getirilmesi gibi bir durum kesinlikle söz konusu değildir. Akıllı şebeke sistemimizi etkin kullanabilmek için abonelerimizin tamamında bu işlemi gerçekleştireceğiz” ifadelerini kullandı.
ÖNEMLİ :
 
Yayınlanmakta olan haberin tüm hakları saklıdır.
  Elektrohaber.net hak sahiplerinin yayınlanmakta olan haberlerin kaynak gösterilerek kaldırılma isteği hakkını saklı tutar.
  Elektrohaber'de yayınlanmakta olan haberlerin kaynak belirtilmeden yayınlanması yasaktır. |  Bu haber 244 defa okunmuştur.

Güncel  HABERLERİNDEN ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Elektriğe zam..

Elektriğe zam.. Elektriğe zam

Yenilenmiş Ürün Yönetmeliği Yayınlandı

Yenilenmiş Ürün Yönetmeliği Yayınlandı İkinci el cep telefonu ve tabletler ambalajlı, garantili ve kullanma kılavuzuyla satılacak

Dünyada temiz enerjinin gücü artıyor

Dünyada temiz enerjinin gücü artıyor Dünyada yenilenebilir enerjide kurulu güç geçen yıl 176 gigavat artarak toplam 2 bin 537 gigavata yükseldi.

Türkmenistan Elektrik İhracatını Arttıracak

Türkmenistan Elektrik İhracatını Arttıracak Türkmenistan Elektrik Enerji İhracatını Arttıracak

Milyonlar evde kaldı, fatura bankadan yattı

Milyonlar evde kaldı, fatura bankadan yattı Milyonlar evde kaldı, fatura bankadan yattı

İGDAŞ'a soruşturma

İGDAŞ'a soruşturma EPDK, mevzuata aykırı fatura düzenlediği gerekçesiyle İGDAŞ'a soruşturma açtı

İklimlendirme sektöründe üretim sıkıntısı yok

İklimlendirme sektöründe üretim sıkıntısı yok Daikin Türkiye Üst Yöneticisi (CEO) Hasan Önder, tedarik zincirinde şu an için büyük bir sorun yaşamadıklarını beli...

Kıyasen fatura düzenlenmeyecek

Kıyasen fatura düzenlenmeyecek EPDK: Kapalı iş yerleri için kıyasen fatura düzenlenmeyecek

EPDK'dan şirketlere fatura uyarısı

EPDK'dan şirketlere fatura uyarısı EPDK'dan şirketlere fatura uyarısı

Diğer videolar

  Sahnenin Üzerinde Çarpıldı
 

Sahnenin Üzerinde Ça

İzlenme:2664

   
  Elektrik kablosu Volkan gibi patladı
 

Elektrik kablosu Vol

İzlenme:2670

   
  İçme Suyu Elektrik Üretecek
 

İçme Suyu Elektrik Ü

İzlenme:3114

   
  Elazığ Yerli Motor
 

Elazığ Yerli Motor

İzlenme:3110

   

Tüm fotoğraflar

  İş kazaları
 

İş kazaları

İzlenme:13764

   
  Tesla
 

Tesla

İzlenme:15476

   
  Hat Emekçileri
 

Hat Emekçileri

İzlenme:22320

   
  Torna kazası
 

Torna kazası

İzlenme:151262