Teknik Haber Platformu
GÜNCEL ELEKTRİK ENERJİ SEKTÖREL TEKNOLOJİ OYUN YAŞAM AKTÜEL
Bitcoin Yatırımcısı, 16 Milyon Dolarından OlduTarih 02 Eylül 2020, 10:38 Editör: Editör Elektrohaber

Bitcoin Yatırımcısı, 16 Milyon Dolarından Oldu

Dünyanın en büyük kripto para birimlerinden olan ve kripto paraların lideri konumunda olan Bitcoin, son zamanlarda devasa bir artış yaşıyor. Fakat Bitcoin’in altın dönemleri olan bu dönemlerde bu teknolojinin zararları da gündeme geliyor. Tamamen merkeziyetsiz bir kripto para birimi olan Bitcoin, merkezi olmaması sebebiyle müdahale edilemez bir sistem olarak karşımıza çıkıyor. Sistemde bazı önlemler ve kontrolcüler bulunsa da, bunlar oldukça kısmi denebilir. Bu sebeple her geçen gün kripto para birimi dolandırıcılıkları karşımıza gelmeye devam ediyor.

Aslında dolandırıcılık işlemlerinin kripto para birimiyle pek de ilgisi yok. Sadece fiat para birimi, yani Türk Lirası gibi para birimleri yerine dolandırıcılar bitcoin ile dolandırmayı tercih ediyor. Bitconi her ne kadar güvenli olsa da, günümüzde fiat para birimleri ile dolandırıcılıklar yapıldığı gibi, kripto para birimlerinde de yapılıyor. Fakat kripto paraların dolandırıcılar için en büyük artısı, bu paraların takibinin oldukça zor olması.

Tamamen anonim olarak kullanılabilen kripto para birimi Bitcoin, dolandırıcıların çok kolay bir şekilde dolandırıcılık yapmasını ve yakalanmamasını sağlıyor. Bu örneklerden biri de bir yatırımcının nostalji meraklılığı sebebiyle gerçekleşti. Electrum adlı cüzdan uygulamasının eski sürümünü yüklediğini aktaran bir Bitcoin yatırımcısı, bunun “aptalca” olduğunu kabul ettiğini ve bu eski sürüm uygulama sebebiyle tam 1.400 Bitcoin kaybettiğini açıkladı. 1.400 Bitcoin kulağa az gelse de, bugünkü değerinin 121 Milyon TL’ye denk geldiğini söylemek yanlış olmaz.

Sadece 1 bitcoin transfer etmek istediğini söyleyen yatırımcı, bunu yapmaya çalışırken elindeki 1.400 Bitcoinin çalındığını belirtti. 1 Bitcoin transferi yaparken uygulamanın hata verdiğini ve güncelleme yapması gerektiğini belirten bitcoin yatırımcısı, bu hata mesajına inanarak uygulamayı güncellemeye çalıştı. Fakat ekrana gelen bu hata mesajı, bir hacker tarafından sahte olarak gönderilmişti. Daha sonra 1 bitcoin transferi yapmak isteyen yatırımcının elindeki 1.400 bitcoin birden yok oldu.

2017 yılından beri bu cüzdana erişmediğini ve yeni giriş yaptığını belirten yatırımcı, Electrum adlı cüzdan uygulamasının eski sürümü yüzünden milyonlarca dolarının gittiğini Github forumunda paylaştı. Dünyanın en büyük kripto para borsalarından olan Binance’ın CEO’su ise kripto para yatırımcılarını Electrum’un eski sürümünü kullanmaması için uyardı. “Bu Electrum resmi sürümüne dikkat edin. Bu adam 1400 BTC kaybetti ve birçok kişi de para kaybetti.” şeklinde açıklamalarda bulunan Binance CEO’su Changpeng Zha, daha önce bunun gibi dolandırıcılıkların pek çok kez yaşandığını da hatırlattı.

Günümüzde milyonlarca dolarlık değerlemelere ulaşan bu kripto para birimlerini korumak için oldukça güvenli uygulamalar ve cüzdanlar kullanılmalı. Dünyanın en büyük kripto para borsaları, kripto para yatırımında kullanılabilecek olan en güvenli borsalardır. Diğer bir yandan eski sürüm hiçbir araç kripto paralar için kullanılmamalıdır. Çoğu uygulama/cüzdan, eğer güvenlik açığı keşfedilirse bunu yeni sürüm ile değişir. Eski sürümlerde keşfedilen güvenlik açıkları birçok hacker tarafından bilindiğinden dolayı bu uygulamaların kullanımı oldukça sakıncalıdır.
ÖNEMLİ :
 
Yayınlanmakta olan haberin tüm hakları saklıdır.
  Elektrohaber.net hak sahiplerinin yayınlanmakta olan haberlerin kaynak gösterilerek kaldırılma isteği hakkını saklı tutar.
  Elektrohaber'de yayınlanmakta olan haberlerin kaynak belirtilmeden yayınlanması yasaktır. |  Bu haber 590 defa okunmuştur.

Ekonomi  HABERLERİNDEN ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

EPDK 2021 lisans bedellerini belirledi

EPDK 2021 lisans bedellerini belirledi EPDK; elektrik, doğalgaz, petrol, sıvılaştırılmış petrol gazları (LPG) ve sıkıştırılmış doğalgaz

Ölçü aletlerinin muayene ve damgalama bedelleri belli oldu

Ölçü aletlerinin muayene ve damgalama bedelleri belli oldu Ölçü ve ölçü aletleri için alınacak muayene ve damgalama bedelleri yeniden düzenlenerek Resmi Gazete'de yayınla...

Sayaçların tamir ve ayar ücretleri belirlendi

Sayaçların tamir ve ayar ücretleri belirlendi Su, elektrik ve gaz sayaçlarına ilişkin belirlenen fiyat 1 Ocak'ta yürürlüğe girecek.

Elektrik dağıtım tarifesinin düzenlenmesi Resmi Gazete'de

Elektrik dağıtım tarifesinin düzenlenmesi Resmi Gazete'de Elektrik dağıtım şirketlerinin dağıtım tarifelerine esas maliyet ve gelirlerin tespiti..

Vadeli Elektrik Piyasası 1 Haziran 2021'de hizmete girecek

Vadeli Elektrik Piyasası 1 Haziran 2021'de hizmete girecek Vadeli Elektrik Piyasası 1 Haziran 2021'de hizmete girecek

Tahsilatlarının ertelenmesi o süreci kapsamıyor

Tahsilatlarının ertelenmesi o süreci kapsamıyor ELDER: Fatura tahsilatlarının ertelenmesi salgın sürecini kapsamıyor

Faturadan nasıl tasarruf yapabiliriz?

Faturadan nasıl tasarruf yapabiliriz? Elektrik faturasından nasıl tasarruf yapabiliriz? Elektrik tasarruf yolları nedir? Koronavirüs nedeniyle evde olanl...

Sanayicinin Elektrik Faturasında İki Ayda Yüzde 46 Artış

Sanayicinin Elektrik Faturasında İki Ayda Yüzde 46 Artış Sanayicinin Elektrik Faturasında İki Ayda Yüzde 46 Artış

Yılın ikinci çeyreğinde zam yok

Yılın ikinci çeyreğinde zam yok EPDK: Yılın ikinci çeyreğinde elektrik zammı olmayacak

Diğer videolar

  Sahnenin Üzerinde Çarpıldı
 

Sahnenin Üzerinde Ça

İzlenme:2664

   
  Elektrik kablosu Volkan gibi patladı
 

Elektrik kablosu Vol

İzlenme:2670

   
  İçme Suyu Elektrik Üretecek
 

İçme Suyu Elektrik Ü

İzlenme:3114

   
  Elazığ Yerli Motor
 

Elazığ Yerli Motor

İzlenme:3110

   

Tüm fotoğraflar

  İş kazaları
 

İş kazaları

İzlenme:13764

   
  Tesla
 

Tesla

İzlenme:15476

   
  Hat Emekçileri
 

Hat Emekçileri

İzlenme:22320

   
  Torna kazası
 

Torna kazası

İzlenme:151262