Teknik Haber Platformu
GÜNCEL ELEKTRİK ENERJİ SEKTÖREL TEKNOLOJİ OYUN YAŞAM AKTÜEL
Sanayicinin Elektrik Faturasında İki Ayda Yüzde 46 ArtışTarih 04 Haziran 2020, 09:28 Editör: Editör Elektrohaber

Sanayicinin Elektrik Faturasında İki Ayda Yüzde 46 Artış

OSBDER Başkanı Hilmi Uğurtaş, yaptığı açıklamada, üretim ve satışlarda zor günler yaşayan sanayicilerin bu özverisine karşılık YEKDEM mekanizmasının en azından belirli bir dönem sabit tutulmasını istedi. Uğurtaş“Siparişle çalışan sanayiciler 3 ay önce maliyet hesaplayıp fiyat verirken, birden elektrik maliyetlerinde yüzde 46 artışla karşı karşıya kaldılar. Bu artış oranı özellikle enerji kullanımı yüksek olan sektörlerde maliyetleri ciddi anlamda artırdı” diye konuştu.

OSB’lerde elektrik kullanım miktarı azalmasına rağmen Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması (YEKDEM) nedeniyle sanayicinin elektrik faturası iki ayda yüzde 46 artış gösterdi. Organize Sanayi Bölgeleri Derneği (OSBDER) Başkanı Hilmi Uğurtaş yaptığı açıklamada, koronavirüs sebebiyle OSB’lerde birçok üretim dalında elektrik üretiminin azalmasına rağmen, faturanın son iki ayda yüzde 43 arttığını söyledi.

Uğurtaş, zor günlerde ayakta kalmaya çalışan sanayicilerin bu özverisine karşılık YEKDEM mekanizmasının en azından belirli bir dönem sabit tutulabileceğini söyledi. UğurtaşYEKDEM sisteminde maliyetlerin önceden belli olmadığını ve tüketim miktarı azaldığında, elektrik faturalarında YEKDEM’in maliyetinin arttığını ifade etti. “Doğal gazda neden indirim yok” Sanayicinin, mayıs ayına ilişkin haziranda ne kadar ödeme yapacağını bilemediğini dile getiren Hilmi Uğurtaş, şunları ekledi:

“Sipariş üzerine çalışan sanayiciler 3 ay önce maliyet hesaplayıp fiyat verirken, birden elektrik maliyetlerinde yüzde 46 artışla karşı karşıya kaldılar. Bu artış oranı özellikle enerji kullanımı yüksek olan sektörlerde maliyetleri ciddi anlamda artırdı.” Petrol fiyatlarının 65 dolar seviyesinden 20 doların altına bile indiğini hatırlatan Hilmi Uğurtaş“Maliyet artışına bağlı olarak elektrik fiyatı artarken, doğal gaz fiyatında niye indirim yapılmıyor.” dedi.

Yani istihdam kaybımız, enerji tüketiminden daha büyük oranda!

OSBDER Başkanı Hilmi Uğurtaş “Siparişle çalışan sanayiciler 3 ay once maliyet hesaplayıp fiyat verirken, birden elektrik maliyetlerinde yüzde 46 artışla karşı karşıya kaldı” dedi. OSB’lerin yıl içinde kullanacakları tahmini elektrik miktarı üzerinden hat bedeli alındığını bildiren Uğurtaş“Bu dönemde kullanım miktarı azaldığı halde sabit olan hat bedeli yine tahmini tüketime göre alınıyor” ifadelerini kullandı.

Bu süreçte Atatürk OSB’de enerji tüketiminin yüzde 20 civarında azaldığı bilgisini veren Hilmi Uğurtaş“Ancak hazır giyim sektöründe 50nin üzerinde firma kapandı, 10 binin üzerinde işçi kısa çalışmaya geçti veya ücretsiz izne çıkarıldı. Yani istihdam kaybımız, enerji tüketiminden daha büyük oranda” dedi. Normalleşme başlasa bile kimsenin aniden her şeyin düzelmesini beklemediğini bildiren Uğurtaş“2020 sonuna kadar pandemi öncesine duruma geçersek iyi olur diye düşünüyorum” diye konuştu.
ÖNEMLİ :
 
Yayınlanmakta olan haberin tüm hakları saklıdır.
  Elektrohaber.net hak sahiplerinin yayınlanmakta olan haberlerin kaynak gösterilerek kaldırılma isteği hakkını saklı tutar.
  Elektrohaber'de yayınlanmakta olan haberlerin kaynak belirtilmeden yayınlanması yasaktır. |  Bu haber 356 defa okunmuştur.

Ekonomi  HABERLERİNDEN ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Tahsilatlarının ertelenmesi o süreci kapsamıyor

Tahsilatlarının ertelenmesi o süreci kapsamıyor ELDER: Fatura tahsilatlarının ertelenmesi salgın sürecini kapsamıyor

Faturadan nasıl tasarruf yapabiliriz?

Faturadan nasıl tasarruf yapabiliriz? Elektrik faturasından nasıl tasarruf yapabiliriz? Elektrik tasarruf yolları nedir? Koronavirüs nedeniyle evde olanl...

Yılın ikinci çeyreğinde zam yok

Yılın ikinci çeyreğinde zam yok EPDK: Yılın ikinci çeyreğinde elektrik zammı olmayacak

Elektrik fiyatlarına zam

Elektrik fiyatlarına zam Elektrik fiyatlarına yüzde 15 zam

Elektrik tüketimi mayısta arttı

Elektrik tüketimi mayısta arttı Türkiye'nin elektrik tüketimi mayısta geçen yılın aynı ayına göre yüzde..

EPDK'dan Zam Açıklaması

EPDK'dan Zam Açıklaması EPDK'dan "elektrik zammı" açıklaması

Rüzgarda teşvik beklentisi 5,22 dolar

Rüzgarda teşvik beklentisi 5,22 dolar Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması'nın (YEKDEM) güncel teknoloji, maliyet, finans, coğrafya...

Temmuz'a Kadar Zam Yok

Temmuz'a Kadar Zam Yok EPDK: Elektriğe Temmuz'a Kadar Zam Yapılmayacak

Elektrik fiyatı 10 kuruş arttı

Elektrik fiyatı 10 kuruş arttı 2018'in 2. yarısında elektrik fiyatı 10 kuruş arttı

  •  
  •  
  •  

  • Bugün haber eklenmedi.

  • Son 7 gün haber eklenmedi.

  • Bu ay haber eklenmedi.

Diğer videolar

  Sahnenin Üzerinde Çarpıldı
 

Sahnenin Üzerinde Ça

İzlenme:1938

   
  Elektrik kablosu Volkan gibi patladı
 

Elektrik kablosu Vol

İzlenme:1996

   
  İçme Suyu Elektrik Üretecek
 

İçme Suyu Elektrik Ü

İzlenme:2388

   
  Elazığ Yerli Motor
 

Elazığ Yerli Motor

İzlenme:2444

   

Tüm fotoğraflar

  İş kazaları
 

İş kazaları

İzlenme:12990

   
  Tesla
 

Tesla

İzlenme:14738

   
  Hat Emekçileri
 

Hat Emekçileri

İzlenme:21366

   
  Torna kazası
 

Torna kazası

İzlenme:145960

   

ANKET

Elektrohaber'e nasıl ulaştınız?

Tüm Anketler