Teknik Haber Platformu
GÜNCEL ELEKTRİK ENERJİ SEKTÖREL TEKNOLOJİ OYUN YAŞAM AKTÜEL
Bitcoin'e Kaçak ElektrikTarih 20 Nisan 2018, 04:10 Editör: Editör Elektrohaber

Bitcoin'e Kaçak ElektrikBitcoin elde etmenin 2 yolu var; biri madenciliğini yapmak, ikincisi piyasadan almak. İlki doğal olarak pek çok kişinin ilgisini çekiyor. Çünkü donanım + elektrik harcaması dışında herhangi bir ücret ödemeden Bitcoin elde etmiş oluyorsunuz. Madencilik dediğimiz, karmaşık matematik problemleri çözerek, bitcoinlere ulaşmak. Son 3-5 ayda roket hızıyla yükselen Bitcoin fiyatları da insanların bu yola çıkmasına yani Bitcoin madenciliğini denemesine neden oluyor.

Amma velakin, Bitcoin madenciliğinin harcadığı enerji (elektrik) miktarı gün geçtikçe yükseliyor. Bitcoin'in ilk çıktığı yıllarda kendi bilgisayarınızın işlemci gücüyle 50-100 Bitcoin toplayabildiğiniz kaydediliyordu. Günümüzde ise, bu artık kolay değil. Çünkü 21 milyon Bitcoin'den 16,5 milyonu çıkarılmış durumda ve kalanları çıkarmak için çok büyük bilgisayar güçleri ve ortaklaşa çalışma gerekiyor.

Karmaşık matematik problemlerini çözmek ve diğer madencilerle rekabet etmek için yoğun işlemci gücü ve AMD ve NVIDIA ekran kartlarının kullanıldığı bitcoin madenciliği için ciddi anlamda elektrik tüketimi söz konusu.

Son zamanlarda, Bitcoin madencilerinin Güneydoğu Anadolu bölgesini mesken tuttukları ya da oradakilerin bu işe merak saldığı konuşulmaya başlandı. Çünkü bu bölgenin konuyla ilgili özelliği, kaçak elektrik kullanımının en yüksek olduğu yer olması. Elektrik üreticilerinin zaten şikayetçi olduğu ve bizlerin de faturalarımızda örtülü olarak bedelini ödediğimiz bu kaçak elektrik miktarının son zamanlarda arttığı belirtiliyor.

İşte bu nedenle Dicle Elektrik Dağıtım Anonim Şirketine (DEDAŞ) kaçak elektrik kullanarak Bitcoin üretildiği ihbarlarının yapıldığı ev ve işyerlerine baskın gerçekleştirdi. Bitcoin üretimi olan ev ve işyerlerinde, fabrika düzeyinde enerji kullanıldığına dikkat çeken DEDAŞ yetkilileri, büyük trafoların bağlı olduğu sistemleri kontrol altında tuttuklarını ve büyük elektrik çekilen yerlere dikkat ettiklerini, ani değişikliklerin olduğu yerlere baktıklarını belirtiyorlar.

27 aralık 2017 tarihli güncelleme :Dicle Elektrik bugün yayınlanan haberler konusunda bir açıklama yaptı ve basında yer alan "Diyarbakır'da bir evde fabrika kadar elektrik tüketilmesi nedeniyle operasyon yapıldığı, evlerde ve ahırlarda Bitcoin üretildiği" haberlerinin gerçeği yansıtmadığını açıkladı. Şirket, yetkililerden veya vatandaşlardan 'kaçak elektrikle Bitcoin üretildiğine' dair kendilerine ulaşan bir ihbar olmadığını belirtti. Dicle Elektrik yönetimi, gelecek ciddi ihbarları değerlendireceklerini ve kaçak elektrik kullanmanın hukuki sonuçları olduğunu, kaçak elektriğin Bitcoin üretiminde veya daha farklı bir amaçla kullanılmasının yasal sorumlulukları ortadan kaldırmayacağını vurguladı.

Şirket yönetiminden yapılan açıklamada, gazetecilerden gelen kaçak elektrikle mücadele sorularına verilen bir yanıtın, Bitcoin sorusuna verilen bir yanıt gibi kamuoyuna sunulmasının gerçeklerle uyuşmadığı belirtildi. Dicle Elektrik şirketinin hiçbir yetkilisinin, hizmet verdikleri illerde Bitcoin'e yönelik bir operasyon yapıldığına dair bilgisinin olmadığı belirtilen açıklamada, buna rağmen basında bu yönde haberlerin yer almasının anlaşılamaz olduğu kaydedildi. Dicle Elektrik, kaçak elektriğe karşı mücadeleyi ve denetimleri aralıksız sürdürdüklerini, Güneydoğu'da kaçak kullanım oranının yıllar bazında düzenli olarak azalmaya devam ettiğini ve ister Bitcoin üretiminde, ister sulamada, ne amaçla kullanılırsa kullanılsın, kaçak elektriğe taviz verilemeyeceğini vurguladı.

Dicle Elektrik, olası Bitcoin kurnazlıklarına karşı vatandaşları dikkatli olmaları gerektiği konusunda da uyardı. Dolandırıcıların, kaçak elektrik kullanarak Bitcoin kazancı elde etme vaadiyle kendilerine teklif getirmesi durumunda vatandaşların buna müdahil olmamaları gerektiği belirtildi. Dicle yönetimi, vatandaşları, bir yatırım aracı olup olmadığı ekonomi uzmanlarınca bile tartışılan Bitcoin'den para kazanmayı düşünürken, kaçak elektrik kullanımından doğacak maddi zararlar ve olası icra işlemleri veya tekrarında hapis cezasıyla sonuçlanabilecek yasal sorumluluklar hakkında uyardı. 

KAYNAK: turk-internet.comÖNEMLİ :
 
Yayınlanmakta olan haberin tüm hakları saklıdır.
  Elektrohaber.net hak sahiplerinin yayınlanmakta olan haberlerin kaynak gösterilerek kaldırılma isteği hakkını saklı tutar.
  Elektrohaber'de yayınlanmakta olan haberlerin kaynak belirtilmeden yayınlanması yasaktır. |  Bu haber 1620 defa okunmuştur.

Güncel  HABERLERİNDEN ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Elektrikte 'hibrit' esasları belirlendi

Elektrikte 'hibrit' esasları belirlendi EPDK, birden fazla kaynaktan (hibrit) üretim yapılan elektrik santrallerinin lisans süreçlerine ilişkin esasları be...

Elektrikte yeni tarife geliyor

Elektrikte yeni tarife geliyor Bakan duyurdu: Elektrikte yeni tarife geliyor

Orada kaçak kullanımı yüzde 54

Orada kaçak kullanımı yüzde 54 Güneydoğu'da kaçak elektrik kullanımı yüzde 54

EPDK'dan elektrik kesintisine soruşturma

EPDK'dan elektrik kesintisine soruşturma EPDK'dan 4 kardeşin öldüğü olayın ardından elektrik kesintisine soruşturma

Elektrikte 192 milyon liralık kapasit

Elektrikte 192 milyon liralık kapasit Elektrikte 192 milyon liralık kapasite mekanizması desteği

EPDK, 30 Kasım 2019’dan Sonra Kabul Etmeyecek!

EPDK, 30 Kasım 2019’dan Sonra Kabul Etmeyecek! EPDK, 30 Kasım 2019’dan Sonra Yazılı Başvuruları Kabul Etmeyecek!

GSM operatörlerine 'kapasite artırma' talimatı

GSM operatörlerine 'kapasite artırma' talimatı Bakan Turhan'dan GSM operatörlerine 'kapasite artırma' talimatı

Güneş panelinin aküsü bağ evini kül etti

Güneş panelinin aküsü bağ evini kül etti Karaman'ın Ermenek ilçesinde bir bağ evinde güneş enerjisi paneline ait akünün aşırı ısınması sonucu yangın çık...

On Birinci Kalkınma Planı'nda enerji

On Birinci Kalkınma Planı'nda enerji 2019-2023 dönemini kapsayan On Birinci Kalkınma Planı çerçevesinde
Thomas Edison Thomas Edison
Thomas Alva Edison´un Biyografisi
Michael Faraday Michael Faraday
Michael Faraday´ın Biyografisi
Nikola TESLA Nikola TESLA
Nikola TESLA´nın Biyografisi

Diğer videolar

  Sahnenin Üzerinde Çarpıldı
 

Sahnenin Üzerinde Ça

İzlenme:1518

   
  Elektrik kablosu Volkan gibi patladı
 

Elektrik kablosu Vol

İzlenme:1650

   
  İçme Suyu Elektrik Üretecek
 

İçme Suyu Elektrik Ü

İzlenme:1918

   
  Elazığ Yerli Motor
 

Elazığ Yerli Motor

İzlenme:1992

   

Tüm fotoğraflar

  İş kazaları
 

İş kazaları

İzlenme:12404

   
  Tesla
 

Tesla

İzlenme:14090

   
  Hat Emekçileri
 

Hat Emekçileri

İzlenme:20446

   
  Torna kazası
 

Torna kazası

İzlenme:142512