Teknik Haber Platformu
GÜNCEL ELEKTRİK ENERJİ SEKTÖREL TEKNOLOJİ OYUN YAŞAM AKTÜEL
İlk yeterlilik belgeleri verildiTarih 25 Temmuz 2017, 22:09 Editör: Editör Elektrohaber

İlk yeterlilik belgeleri verildi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Dönmez: "Türkiye’de ilk mesleki standartlar gaz sektöründe oluştu. Elektrik şirketlerinin çok hızlandığını ve muhtemelen 5 yıl içinde de gaz şirketlerinin önüne geçecek ölçüde, kalite, standartlaşma ve mesleki yeterliliklerini tamamlayacaklarını düşünüyorum.Türkiye’nin orta gelir tuzağından kurtulması için OECD örnek uygulamaları çerçevesinde bir eğitimi şart koşuyoruz. Elektrik dağıtım şirketlerine burada büyük iş düşüyor" 

 Dönmez, ELDER'in Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Program Otoritesinin, Avrupa Birliği  Merkezleri II. HİBE Programı” kapsamında onaylanan "Elektriği Dağıtan Mesleklerin Belgelendirilmesi Projesi”nin kapanış toplantısında sektördeki ilk mesleki yeterlilik belgelerini ilgililerine verdi.

Dönmez, burada yaptığı konuşmada, Türkiye’de mesleki standartlaşmanın çoğu sektörde yeni başladığını söyledi. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunda (EPDK) görev yaptığı yıllarda doğalgaz dağıtım şirketlerine her toplantıda "ISO belgelerinizi alın, standartları oluşturun” dediklerini anlatan Dönmez, "Türkiye’de ilk mesleki standartlar gaz sektöründe oluştu.

Elektrik şirketlerinin çok hızlandığını ve muhtemelen 5 yıl içinde de gaz şirketlerinin önüne geçecek ölçüde, kalite, standartlaşma ve mesleki yeterliliklerini tamamlayacaklarını düşünüyorum." diye konuştu.

Dönmez, bir sektörü, bir mesleği değerli yapanın, o iş kolunda verilen hizmetlerin standartlaşması olduğunu ve ELDER'in bu ilk adımının söz konusu standartlaşmayı sağlayacağını dile getirdi. Dönmez, şunları kaydetti: "Bakanlık olarak belgelendirmelere 3 noktadan önem veriyoruz:; sistem belgelendirmesi, personel belgelendirmesi ve hizmet belgelendirmesi. Bugün personel belgelendirmesi kapsamında, 4 meslekte 160 aday belge alacak ama 6 meslek standardı için de ELDER akredite edildi ve yetkilendirilmesi bekleniyor.

Toplamda 10 meslek standardı da size yetmez. Elektrik, teknolojik bir kaynak. Bu teknolojinin girdiği her noktada standartları kuvvetlendirmeli, eğitime önem vermeliyiz. Özellikle elektrik sektörü elektrikli arabalar, yenilenebilir kaynaklar, akıllı şebekeler gibi kavramlarla değişirken, Türkiye’nin orta gelir tuzağından kurtulması için, OECD örnek uygulamaları çerçevesinde bir eğitimi şart koşuyoruz.

Bu teknolojik değişimlere örgün eğitim aynı hızla yetişemiyor, iş başı ve mesleki eğitimlerle bu açığı kapatmamız gerekiyor. Elektrik dağıtım şirketlerine burada büyük iş düşüyor."

Dönmez, EPDK üyeliği döneminde Kurul üyelerinin büyük destekleri ile belki dünyada öncü olacak şekilde Ar-Ge bütçeleri verdiklerini, standartları ve ISO belgelerini tavsiye ettiklerini anlattı.

Tüm bunlar sonucu bir Türk vatandaşının bir OECD vatandaşı ile aynı hizmeti alması, bir Türk dağıtım şirketinin bir OECD dağıtım şirketiyle aynı teknolojik geleceğe aynı hızla koşmasını istediklerini vurgulayan Dönmez, "Aynı şekilde Türkiye’de kaynakların şebekeye entegrasyonunda dağıtım şirketleri büyük rol üstlenecek.

Hatta dağıtım işletmecilerinin önemi, AB’nin en son açıkladığı kış paketinde de vurgulanıyor. Bu kaynakları entegre edecek meslek standartlarına da bir an önce başlayın. Önce eksik gidip sonra düzeltmektense, çatılara güneş paneli takacak, evlere pil kurabilecek veya apartman önüne elektrikli şarj cihazı monte edecek kişilerin, bir standardı oluşturulsun.

Bürokratikleştirmeden, bir rant kaynağı oluşturmadan, işini iyi yapana zorluk çıkarmadan ve tüketicilere uygun maliyetle bu gelişmelerin öncüsü olun." değerlendirmesinde bulundu.

Şirketlerden, Türkiye elektrik dağıtımı ve dağıtık kaynakların geliştirilmesinde, dağıtım sistemi işletmecileri olarak bir okul olmalarını beklediklerini ifade eden Dönmez, sözlerini şöyle tamamladı: "Müşteri odaklı bir yaklaşım ile hizmet kalitenizi artırmak ve yönetmek için çıtayı hep daha yukarı çıkarın. 1-2 sene içinde de gaz sektörümüze sizleri örnek verelim. Elektrikte, gelecekte çok kaliteli hizmet bir gelir kapısı olacak gibi görünüyor. Bakanlık olarak, dokunduğumuz tüm sektörlerde yukarıda özetlediğim felsefemizi devam ettireceğiz.

Sektörümüzün tamamında insan kaynaklarını, niteliğini, kalitesini artırmak için bu eğitimleri, belgelendirmeleri teşvik edeceğiz. Mesleki Yeterlilik Kurumu ile iş birliğini bu sebeple çok önemsiyor ve personel belgelendirmesini tüm sektörlerimizde destekliyoruz.

Madencilik sektörünün de bir an önce belgelendirme süreçlerini, mesleki yeterliliklerini tamamlamak üzere bizlere bir yol haritası sunmasını da bekliyoruz. Kendileriyle de bu konuda çalışmalara başladık. Bu adımların arkasının artarak gelmesini diliyorum.
ÖNEMLİ :
 
Yayınlanmakta olan haberin tüm hakları saklıdır.
  Elektrohaber.net hak sahiplerinin yayınlanmakta olan haberlerin kaynak gösterilerek kaldırılma isteği hakkını saklı tutar.
  Elektrohaber'de yayınlanmakta olan haberlerin kaynak belirtilmeden yayınlanması yasaktır. |  Bu haber 2216 defa okunmuştur.

Elektrik  HABERLERİNDEN ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Kurulu güçte ilk üç

Kurulu güçte ilk üç Kurulu güçte ilk üç: EÜAŞ, ENKA, Enerjisa

Elektrik Yetkilendirmeleri Belirlendi

Elektrik Yetkilendirmeleri Belirlendi 2020 Yılında Elektrik Tesislerinin Proje Onay ve Kabul Yetkilendirmeleri Belirlendi

Kaçak Elektrikte Yok Artık Dedirten Uygulamalar..

Kaçak Elektrikte Yok Artık Dedirten Uygulamalar.. Vatandaşların yaptığı kaçak elektrik uygulamaları TEDAŞ yetkililerini bile hayretler içinde bırakmaya devam ediyor....

Kaçak elektrikte ilginç yöntemler

Kaçak elektrikte ilginç yöntemler Türkiye' nin en fazla kaçak oranın yaşandığı Dicle Bölgesi'nde vatandaşın yaptıkları denetim elemanlarını b...

Tahmini 2020 elektrik kullanımı

Tahmini 2020 elektrik kullanımı İşte 2020 için elektrik kullanımı tahmini

Abone sayısı 44 milyonu aştı

Abone sayısı 44 milyonu aştı Türkiye'de elektrik abonesi sayısı mart sonu itibarıyla 44 milyonu geçti.

ABD'de elektrik üretimi azaldı

ABD'de elektrik üretimi azaldı ABD'de elektrik üretimi geçen hafta yıllık bazda yüzde 3,7 azaldı.

Mardin'de kaçak elektrikle mücadele

Mardin'de kaçak elektrikle mücadele Mardin'de tespit edilen kaçak trafoların, Bayburt'un elektrik ihtiyacını karşılayacak güçte olduğu hesaplan...

Kaçak elektriği önleyen panolar kırıldı

Kaçak elektriği önleyen panolar kırıldı DEDAŞ, Şırnak merkez ile Cizre ilçesinde kurduğu alçak gerilim sayaç panolarına yönelik

  •  
  •  
  •  

  • Bugün haber eklenmedi.

  • Son 7 gün haber eklenmedi.

Diğer videolar

  Sahnenin Üzerinde Çarpıldı
 

Sahnenin Üzerinde Ça

İzlenme:2246

   
  Elektrik kablosu Volkan gibi patladı
 

Elektrik kablosu Vol

İzlenme:2218

   
  İçme Suyu Elektrik Üretecek
 

İçme Suyu Elektrik Ü

İzlenme:2686

   
  Elazığ Yerli Motor
 

Elazığ Yerli Motor

İzlenme:2732

   

Tüm fotoğraflar

  İş kazaları
 

İş kazaları

İzlenme:13318

   
  Tesla
 

Tesla

İzlenme:15052

   
  Hat Emekçileri
 

Hat Emekçileri

İzlenme:21736

   
  Torna kazası
 

Torna kazası

İzlenme:147800