Teknik Haber Platformu
GÜNCEL ELEKTRİK ENERJİ SEKTÖREL TEKNOLOJİ OYUN YAŞAM AKTÜEL
77 bin uzman işsiz kalacakTarih 16 Haziran 2017, 07:30 Editör: Editör Elektrohaber

77 bin uzman işsiz kalacak

Hükümet, zeytinlik tartışmalarının arasında torba tasarıya ülke genelinde 4 milyon çalışanın hayatını tehlikeye düşürecek, 77 bin iş güvenliği uzmanını işsiz bırakacak kritik bir madde ekledi.

YİNE GECE YARISI ÖNERGESİ

AKP'li milletvekillerinin verdiği önergeyle Üretim Reformu tasarısına eklenen maddeyle 10'dan az işçi çalıştıran bakkal ve manav gibi küçük esnaftan muhasebeci ve avukatlık bürolarına kadar az tehlikeli sınıfındaki iş yerlerinde önümüzdeki ay başlaması gereken iş güvenliği uzmanı hizmeti alma zorunluluğu 2020 yılına ertelenecek. Aynı şekilde 10 ila 50 arasında çalışanı olan, az tehlikeli sınıfta yer alan iş yerleri ile kamu kurumlarında iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi istihdam etme zorunluluğu da aynı önergeyle kaldırılmış olacak.

ZEYTİNCİLER GİBİ GELDİLER

Zeytin tartışmaları nedeniyle bu kritik değişiklik kamuoyunun dikkatinden kaçtı. Ancak iş sağlığı ve güvenliği örgütleri, tasarının Meclis genel kurulundaki görüşmeleri sırasında adeta Meclis'e akın etti, değişikliğin yapılmaması için milletvekillerinden yardım istediler. Tüm İş Sağlığı ve Güvenliği Dernekleri Federasyonu Başkanı Ceyhun Targın, Marmara İş Sağlığı ve Güvenliği Platform Başkanı Cengiz İmeci ile Ege İş Sağlığı ve Güvenliği Platform Başkanı Mahmut Çamlı, TBMM'de ilgili komisyon başkan ve üyeleriyle AKP, CHP ve MHP milletvekilleriyle görüşüp, tepkilerini dile getirdiler.

4 MİLYON İŞÇİ TEHLİKEDE

İş sağlığı ve güvenliği (İSG) temsilcileri, bu görüşmelerde milletvekillerine sorunları anlatırlarken, işyerlerine getirilen İSG zorunluluğunun 3 yıl ertelenmesi halinde bu alanda çalışmak için eğitim almış 77 bin iş güvenliği uzmanının işsiz kalabileceği uyarısında bulundular. İSG temsilcileri, yasanın ilk olarak 2012 yılında çıktığını, daha sonra 1 Temmuz 2017 tarihine ertelendiğini belirtirlerken, ertelemeler nedeniyle iş yerlerinde iş güvenliğine ilişkin önlemlerin alınmadığını, kapsamdaki 1.1 milyon iş yerinde çalışan toplam 4 milyon işçinin 2020 yılına kadar iş kazalarına açık hale geleceğini bildirdiler. Temsilciler, ölümlü ve yaralamalı kazalar nedeniyle çok sayıda iş yerinin de kapanma tehlikesiyle karşılaşacağı uyarısını ilettiler.

KAYNAK: SÖZCÜ
ÖNEMLİ :
 
Yayınlanmakta olan haberin tüm hakları saklıdır.
  Elektrohaber.net hak sahiplerinin yayınlanmakta olan haberlerin kaynak gösterilerek kaldırılma isteği hakkını saklı tutar.
  Elektrohaber'de yayınlanmakta olan haberlerin kaynak belirtilmeden yayınlanması yasaktır. |  Bu haber 2662 defa okunmuştur.

İş Güvenliği  HABERLERİNDEN ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Yanarak Hayatını Kaybetti!

Yanarak Hayatını Kaybetti! Asfalt Kazanlarının Arasına Sıkışan İşçi, Feci Şekilde Can Verdi

İnşaattan Düşen İşçi Hayatını Kaybetti

İnşaattan Düşen İşçi Hayatını Kaybetti Manisa'da İnşaattan Düşen İşçi Hayatını Kaybetti

1 Temmuz'da zorunlu oluyor

1 Temmuz'da zorunlu oluyor İş Güvenliği uzmanı ve işyeri hekiminden hizmet alma yükümlülüğü 1 Temmuz 2017'den itibaren yürürlüğe girecek.

Avrupa'da İlk Sıradayız

Avrupa'da İlk Sıradayız Türkiye, ölümlü iş kazalarında Avrupa'da birinci, dünyada üçüncü

SGK Genelgesi 2017/11 İş Kazası

SGK Genelgesi 2017/11 İş Kazası 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu uyarınca iş kazaları

Şubatta 126 işçi hayatını kaybetti

Şubatta 126 işçi hayatını kaybetti İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG) Şubat ayında en az 126, yılın ilk iki ayında ise en az 287 işçi yaşamın...

Soma'da maden ocağında iş kazası

Soma'da maden ocağında iş kazası Soma'da maden ocağında iş kazası: 1 ölü

Diğer videolar

  Sahnenin Üzerinde Çarpıldı
 

Sahnenin Üzerinde Ça

İzlenme:1704

   
  Elektrik kablosu Volkan gibi patladı
 

Elektrik kablosu Vol

İzlenme:1806

   
  İçme Suyu Elektrik Üretecek
 

İçme Suyu Elektrik Ü

İzlenme:2116

   
  Elazığ Yerli Motor
 

Elazığ Yerli Motor

İzlenme:2190

   

Tüm fotoğraflar

  İş kazaları
 

İş kazaları

İzlenme:12684

   
  Tesla
 

Tesla

İzlenme:14396

   
  Hat Emekçileri
 

Hat Emekçileri

İzlenme:20848

   
  Torna kazası
 

Torna kazası

İzlenme:144048