Teknik Haber Platformu
GÜNCEL ELEKTRİK ENERJİ SEKTÖREL TEKNOLOJİ OYUN YAŞAM AKTÜEL
Aslında Telefonu İlk O BulduTarih 12 Nisan 2017, 17:07 Editör: Editör Elektrohaber

Aslında Telefonu İlk O Buldu

Telefonu kim icat etti. Telefonun icadı tarihi değştiren icatlar arasındadır ve telefonu kimin icat ettiği sorusuna cevap olarak Antonio Meucci, Alexander Graham Bell ve Thomas Watson isimleri ve onların çalışmaları öne çıkmaktadır. Telefon birbirinden farklı yerlerde bulunan iki veya daha fazla kişinin konuşmasını sağlayan cihazdır. Telefonun çalışma mantığında bir taraftan çıkan ses dalgalarının mikrofon aracılığıyla önce elektrik sinyallerine çevrilmesi, bu sinyallerin kablolar aracılığı veya faklı iletim yöntemleriyle uzağa diğer cihaza iletilmesi, ve sonrasında elektrik sinyallerinin, hoparlör aracılığıyla duyulabilecek ses dalgalarına çevrilmesidir. Önce şehirlere kurulan telefon şebekeleri daha sonra şehirler arası, milletler arası ve uydular aracılığıyla dünyanın her köşesinin birbiriyle iletişimi sağlanmıştır.


Antonio Meucci (13 Nisan 1808-18 Ekim 1889)

Antonio Meucci’nin Telefonu

13 Nisan 1808-18 Ekim 1889 yılları arasında yaşamış olan Amerika’lı İtalyan mucit Antonio Meucci,  1854 yılında icat ettiği sesi önce elektrik dalgalarına, daha sonra telefonun diğer ucunda sese çeviren alete teletrofono adını vermiştir. Teletrofono, telefonun ilk örneği olarak kabul edilmektedir. Meucci, 1856 ve 1870 yılları arasında, 30 dan fazla telefon prototipi üretmiştir. 1871 yılında teletrofono için geçici patent başvurusunda bulunmuş fakat yaşadığı talihsiz bir gemi kazası sonucunda uzunca bir süre hastanede kalmış ve maddi olarak zor duruma düşmüştür. Eşi tedavi masrafları için teletrofono da dahil olmak üzere Meucci’nin bütün icatlarını bir eskiciye satmıştır. Meucci tedavisinden sonra icatlarının peşine düşmüş, eskiciye giderek icatlarını geri almak istediğini söylemiş fakat icatlarının kimliği belirsiz bir kişi tarafından satın alındığını öğrenmiştir. O tarihlerde geçici patentlerin yıllık olarak yenilenmesi gerekmektedir. Maddi sıkıntı içindeki Meucci, 1872 ve 1873’te gerekli olan 10 doları gönderebilmiş, ama 1874’te gönderememiş ve patent başvurusu iptal olmuştur.

Telefonun İcadı ile ilgili Patent

Alexander Graham Bell, Antonio Meucci‘nin Teletrofono’sunun krokilerini bulmuş ve 1876 yılında patentini almıştır. Bunu öğrenen Meucci, Graham Bell’e dava açmıştır. Davada Patent Enstitüsü çalışanları ile Bell şirketi arasındaki yasadışı alışverişi belgelemiştir. 1886’da mahkeme Meucci’nin icadın sahibi olduğuna hükmetmiş olsa da, üç yıl sonra Meucci vefat etmiştir. Fakat 1893’te Bell’in patenti de son bulmuş ve bir daha yenilenmemiştir. Bugün halen, telefon cihazının patenti herhangi birine ait değildir. Yaklaşık 200 yıl sonra, 11 Haziran 2002’de ABD Temsilciler Meclisi, Meucci’nin telefonu icat ettiğini kabul etmiştir.


Antonio Meucci İcat’ı Teletrofono

Alexander Graham Bell’in Telefonu

Meucci’nin telefonuna çok benzeyen bir telefonun patenti, Alexander Graham Bell tarafından 9 Mart 1876 günü alındı. İlk telefon konuşması da 10 Mart 1876 günü, Massachussetts eyaletinin Boston kentinde, Exeter Place semtinde bulunan 5 numaralı binada yapıldı. Bell, yardımcısı Thomas Watson‘u aradı ve ona, “Buraya gel Watson, sana ihtiyacım var” dedi.

Bell’in telefonu, 25 Haziran 1876 günü, Philadelphia’da sergilendi. Ancak, kamuoyundan fazla ilgi görmedi. Sergiyi gezen Brezilya İmparatoru, Bell’in ilk müşterisi oldu ve imparator sarayına bir telefon bağlattı. Deneme için ahizeyi aldığında, “Aman Tanrım… Bundan ses geliyor” dedi ve bu sözcükler, bir imparatorun telefonda söylediği ilk sözler olarak tarihe geçti. İlk özel telefon da 4 Nisan 1877 günü, Boston’da Court Caddesi 109 numarada Charles Williams Jr. adlı elektrik mühendisinin bürosuna kondu. Aynı ay içinde, Williams, Bell’in telefonlarının üretimini üstlendi.
ÖNEMLİ :
 
Yayınlanmakta olan haberin tüm hakları saklıdır.
  Elektrohaber.net hak sahiplerinin yayınlanmakta olan haberlerin kaynak gösterilerek kaldırılma isteği hakkını saklı tutar.
  Elektrohaber'de yayınlanmakta olan haberlerin kaynak belirtilmeden yayınlanması yasaktır. |  Bu haber 3826 defa okunmuştur.

Aktüel  HABERLERİNDEN ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

17 ülkede sadece elektrikli olacak

17 ülkede sadece elektrikli olacak LeasePlan şirketinin yayımladığı “Kurumsal filolar iklim değişikliğiyle nasıl mücadele edebilir?

22 Genç, yüksek gerilimi tercih etti

22 Genç, yüksek gerilimi tercih etti ‘Enerjinin Yıldızları Projesi’nin yeni yıldızları da belli oldu. Kaynak: 22 Genç, yüksek gerilimi tercih etti 

Huawei'den giyilebilir cihazlarda 50,7'lik büyüme

Huawei'den giyilebilir cihazlarda 50,7'lik büyüme Huawei'den giyilebilir cihazlarda yüzde 50,7'lik büyüme

iPhone'u bırakıp Huawei alıyor

iPhone'u bırakıp Huawei alıyor ABD yaptırımları sebebiyle Çinliler iPhone'u bırakıp Huawei alıyor

Son başvuru 30 Nisan

Son başvuru 30 Nisan Dicle Elektrik’in 60 bin liralık ödüllerine son başvuru 30 Nisan

Call of Duty’ filmi yolda!

Call of Duty’ filmi yolda! İlk piyasaya sürüldüğü 2003 yılından beri dünya

Buzdolabındaki mesafeye dikkat

Buzdolabındaki mesafeye dikkat Buzdolabındaki mesafeye dikkat: Çok harcatıyor

Yıldırımdaki gizem çözüldü

Yıldırımdaki gizem çözüldü Yıldırım düştüğünde atmosferde anti-madde yaratan foto nükleer tepkimelerin meydana geldiği ortaya çıktı.

EGD 9.uncu Kurultayı

EGD 9.uncu Kurultayı EGD 9.uncu Küresel Isınma Kurultayını Düzenledi
Teknik Adam Teknik Adam
Türkiye'ye elektrik ne zaman geldi?

Diğer videolar

  Sahnenin Üzerinde Çarpıldı
 

Sahnenin Üzerinde Ça

İzlenme:3280

   
  Elektrik kablosu Volkan gibi patladı
 

Elektrik kablosu Vol

İzlenme:3572

   
  İçme Suyu Elektrik Üretecek
 

İçme Suyu Elektrik Ü

İzlenme:3766

   
  Elazığ Yerli Motor
 

Elazığ Yerli Motor

İzlenme:3608

   

Tüm fotoğraflar

  İş kazaları
 

İş kazaları

İzlenme:14468

   
  Tesla
 

Tesla

İzlenme:16214

   
  Hat Emekçileri
 

Hat Emekçileri

İzlenme:23248

   
  Torna kazası
 

Torna kazası

İzlenme:157166