Teknik Haber Platformu
GÜNCEL ELEKTRİK ENERJİ SEKTÖREL TEKNOLOJİ OYUN YAŞAM AKTÜEL
Aksa Enerji, Gana’ da Üretime GeçtiTarih 12 Nisan 2017, 16:38 Editör: Editör Elektrohaber

Aksa Enerji, Gana’ da Üretime Geçti

Elektrik piyasasındaki fiyat oluşumunun bazı santrallerini rekabet edemez hale getirip üretim dışı bırakması, Aksa Enerji’ yi bölgesel bir oyuncu olma vizyonuyla ülke dışı yatırımlara yöneltti. Şırnak’taki santralini Gana’ya taşıyarak üretime geçiren Aksa Enerji, Madagaskar ve Mali’de de aynı yöntemle santral kurma çalışmalarına devam ediyor. Aksa Enerji Grup Başkanı ve CEO’su Cüneyt Uygun, bir grup gazeteciyle bir araya gelerek, şirketin faaliyetleri ve geleceğe yönelik hedefl eri konusunda açıklamalarda bulundu. Uygun’un verdiği bilgiye göre şirketin Afrika’daki ilk yatırımı olan Gana Cumhuriyeti’ndeki akaryakıt santralinin 140 MW kurulu güçteki ilk bölümü aralıksız üretime başladı. Toplam 370 MW’lık santralin geriye kalan bölümlerinin de peyderpey devreye alınması planlanıyor. Ancak anlaşmaya göre Aksa Enerji, bu kapasitenin 120 MW’lik kısmını, daha iyi fırsatlar çıkması halinde başka projelerde değerlendirebilecek.

Aksa Enerji, Gana hükümetinden konusu santralde üreteceği elektriği 6.5 yıl boyunca ABD Doları bazında bir fiyattan şebekeye satma garantisi aldı. Ancak anlaşma şartları gereği taraflar alım fiyatını açıklamıyor. Aksa Enerji Gana Santrali, 370 MW ile tam kapasiteyle faaliyet göstermeye başlaması halinde, ülkenin toplam elektrik talebinin % 15’ ini karşılayacak.

Aksa CEO’ su Cüneyt Uygun’ un verdiği bilgiye göre Aksa Enerji Gana Santrali’ nin fuel oil ihtiyacı 6.5 yıl boyunca Hollanda merkezli Vitol tarafından tedarik edilecek. Anlaşma sağlanan Vitol, geçtiğimiz haftalarda Türkiye’ nin en geniş istasyon ağına sahip akaryakıt oyuncusu Petrol Ofisi’ nin hisselerini Avusturyalı OMV’ den satın almıştı. Aksa Enerji Grup Başkanı, CEO ve Yönetim Kurulu Üyesi Cüneyt Uygun “Gana Cumhuriyeti, Madagaskar Cumhuriyeti ve Mali Cumhuriyeti ile yaptığımız garantili enerji satışı ve santral kurulumu anlaşmaları ile Afrika’da varlığımızı pekiştirdik. Hızlı kurulum becerimiz ve işletme tecrübemizle Afrika’da güven yarattık” dedi.

Sahra Altı Afrika ülkelerinde nüfusun yüzde 79’unun elektriğe erişiminin sıfır düzeyinde olduğunu belirten Cüneyt Uygun şu bilgileri verdi:

“Yurt dışına açılırken acil enerji ihtiyacı olan ülkeleri hedefledik. Enerji üretimini sadece ticari bir faaliyet değil bir insanlık projesi olarak belirledik. Elektriğin kısıtlı olması gelişmenin önündeki en büyük engel. Biz bu sebeple ürettiğimiz enerji ile onların hayatına ve yaşam kalitesine dokunmak istiyoruz. Amacımız farklı coğrafyalarda, farklı ülkelerde acil enerji ihtiyacı olan her yere elektrik götürmek.”

Madagaskar Santrali’ nin 20 yıl boyunca elektrik satış garantisi var. Aksa Enerji’ nin Mali’ deki 40 MW kurulu güce sahip santralinin ise haziran ayı sonunda devreye alınması bekleniyor.

Aksa Enerji Grup Başkanı ve CEO Cüneyt Uygun’un verdiği bilgiye göre şirketin, arz fazlasının da etkisiyle rekabet gücü düştüğü için atıl kalan Türkiye’deki elektrik santrallerini yurt dışı yatırımına dönüştürme çalışmalarının geçmişi 4 yıl geriye gidiyor. 2013 yılında Bangladeşli bir yatırımcı, Aksa Enerji’ye gelerek atıl durumdaki Şırnak Fuel Oil Santrali’ ni satın almak istedi. Bangladeşli, santrali söküp, acil elektrik ihtiyacı içindeki bir ülkeye kurarak işletmek istediğini aktardı. Bunun üzerine Aksa Enerji konuyu çok daha geniş çerçevede ele almaya karar verdi. Ve elindeki bu tip santralleri uygun pazarlara taşıyarak elektrik üretim ve satışı yapmaya karar verdi. Bu çerçevede yapılan pazar araştırmaları sonucunda ilk anlaşma, Gana Hükümeti ile yapıldı. Gana Santrali kısmen devrede, Madagaskar ve Mali santralleri ise gün sayıyor.
ÖNEMLİ :
 
Yayınlanmakta olan haberin tüm hakları saklıdır.
  Elektrohaber.net hak sahiplerinin yayınlanmakta olan haberlerin kaynak gösterilerek kaldırılma isteği hakkını saklı tutar.
  Elektrohaber'de yayınlanmakta olan haberlerin kaynak belirtilmeden yayınlanması yasaktır. |  Bu haber 2256 defa okunmuştur.

Enerji  HABERLERİNDEN ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

YEKDEM için son başvuru 2 Kasım'da

YEKDEM için son başvuru 2 Kasım'da YEKDEM için son başvuru 2 Kasım'da

Santral Sahalarında Yeni Dönem

Santral Sahalarında Yeni Dönem Elektrik santrali sahalarının belirlenmesinde yeni dönem

Hibrit elektrik santrallerinin önü açıldı

Hibrit elektrik santrallerinin önü açıldı Mevcut ve yeni kurulacak lisanslı elektrik üretim santrallerinde

Konya’da metan gazından elektrik

Konya’da metan gazından elektrik Konya’da metan gazından 1 yılda 78 milyon kilowatt elektrik üretildi

Doğalgazda 'faturaların şişirildiği' iddiasına açıklama

Doğalgazda 'faturaların şişirildiği' iddiasına açıklama Doğalgazda 'faturaların şişirildiği' iddiasına açıklama

Rusya'nın enerji gelirleri düştü

Rusya'nın enerji gelirleri düştü Rusya'nın petrol ihracatı gelirleri geçen yılın ocak-kasım döneminde

LİMAK ENERJİ’DEN YASKİ’YE YANIT

LİMAK ENERJİ’DEN YASKİ’YE YANIT LİMAK ENERJİ’DEN YASKİ’NİN İDDİALARINA YANIT

Elektrik üretiminde yeni dönem

Elektrik üretiminde yeni dönem Lisanssız olarak elektrik üreten gerçek ve tüzel kişilerin kendi ihtiyaçlarını karşılamak için üretim yapmaları esa...

Elektrik tüketimi Mart'ta azaldı

Elektrik tüketimi Mart'ta azaldı Türkiye'nin elektrik tüketimi martta geçen yılın aynı ayına göre

Diğer videolar

  Sahnenin Üzerinde Çarpıldı
 

Sahnenin Üzerinde Ça

İzlenme:2512

   
  Elektrik kablosu Volkan gibi patladı
 

Elektrik kablosu Vol

İzlenme:2536

   
  İçme Suyu Elektrik Üretecek
 

İçme Suyu Elektrik Ü

İzlenme:2990

   
  Elazığ Yerli Motor
 

Elazığ Yerli Motor

İzlenme:2994

   

Tüm fotoğraflar

  İş kazaları
 

İş kazaları

İzlenme:13610

   
  Tesla
 

Tesla

İzlenme:15314

   
  Hat Emekçileri
 

Hat Emekçileri

İzlenme:22104

   
  Torna kazası
 

Torna kazası

İzlenme:150010