Teknik Haber Platformu
GÜNCEL ELEKTRİK ENERJİ SEKTÖREL TEKNOLOJİ OYUN YAŞAM AKTÜEL
Arızalara rafting botuyla müdahaleTarih 06 Şubat 2017, 11:50 Editör: Editör Elektrohaber

Arızalara rafting botuyla müdahale

Erzincan'da elektrik arıza ekipleri, bölgede etkili olan yoğun kar yağışı nedeniyle meydana gelen elektrik arızalarını giderebilmek için karadan gidemedikleri bölgelere, Karasu Nehri üzerinden rafting botuyla buz küteleri arasında zorlu yolculuk yaparak ulaşıyor.

Doğu Anadolu Bölgesi'nde etkili olan yoğun kar yağışı ve soğuk hava yaşamı olumsuz etkilerken, vatandaşların mağdur olmaması için elektrik arıza ekipleri fedakarca çalışmalarını sürdürüyor.

Kar yağışı ve soğuk havanın uzun süre hüküm sürdüğü ve hava sıcaklığının sıfırın altında 30 dereceye kadar düştüğü Erzincan'da, gece gündüz çalışmalarını sürdüren elektrik arıza ekipleri, kar yağışı nedeniyle zaman zaman güçlük çekiyor.

Özellikle yolları kar nedeniyle kapalı bulunan köylerdeki elektrik arızalarını giderebilmek için kar motorları ile zorlu arazileri aşan arıza ekipleri, zaman zaman da Karasu Nehri üzerinden rafting botuyla göreve koşuyor.

Kış koşulları yüzünden elektrik arızası yaşanan alanlara güçlükle ulaşan ekipler, fedakarca çalışıyor.

Kentin Üzümlü ilçesine bağlı Altınbaşak beldesindeki enerji hattı üzerinde meydana gelen arızayı gidermek için yola çıkan ekipler, kent merkezine 17 kilometre uzaklıktaki noktaya büyük uğraşlar sonucu gidebildi.


Ekipler, büyük kısmı buz tutan ve Fırat Nehri'nin kolu olan Karasu Nehri'ni, yanlarında getirdikleri rafting botu ile yaklaşık yarım saatlik bir mücadelenin ardından geçtikten sonra, arızalı hatta ulaşmak için yollarına yürüyerek devam etti.

Bir süre yürüdükten sonra arızanın yerini belirleyen ekipler, 1,5 saat süren zorlu yolculuktan sonra buz tutan direklere tırmanarak arızayı çözdü.

"Hedefimiz kesintisiz enerjiyi en kısa sürede sağlamak"
Aras EDAŞ Genel Müdürü Fikret Akbaş, yaptığı açıklamada, vatandaşın elektriksiz kalmaması için yoğun çaba harcadıklarını ve kesintisiz enerji arzı sağlamak için tüm şartları zorladıklarını belirtti.

Arıza ekiplerinin rafting ve iş güvenliği konusunda eğitimli olduklarını vurgulayan Akbaş, "Erzincan ilimizin ortasından geçen Fırat'ın kolu olan Karasu Nehri'ndeki Üzümlü ilçesine bağlı Altınbaşak beldesinde bulunan elektrik atlaması bölümünde bir kopma meydana geldi. Ekiplerimiz kardan kapalı olan yollar yerine bölgeyi botla geçerek arızaya kısa sürede müdahale etmişlerdir. Buradaki hedefimiz vatandaşa kesintisiz enerjiyi en kısa sürede sağlamak." diye konuştu.

Rafting ve nehir rehberliği belgesi bulunan arıza ekibi üyesi Fatih Keleş ise aldıkları ihbar üzerine zorlukla bölgeye ulaşarak arızaya müdahale ettiklerini belirterek, "Nehir atlamasının koptuğunu gördük. Enerji arzını en kısa sürede tekrar sağlamak için rafting botu ile karşıya geçtik. İletkenlerimizi onararak tekrar enerjimizi bölgeye verdik. Şu anda enerjisiz bölgemiz yoktur. Çetin arazi şartlarına rağmen hızlı şekilde görevimizi yerini getirdik." dedi.
ÖNEMLİ :
 
Yayınlanmakta olan haberin tüm hakları saklıdır.
  Elektrohaber.net hak sahiplerinin yayınlanmakta olan haberlerin kaynak gösterilerek kaldırılma isteği hakkını saklı tutar.
  Elektrohaber'de yayınlanmakta olan haberlerin kaynak belirtilmeden yayınlanması yasaktır. |  Bu haber 2280 defa okunmuştur.

Elektrik  HABERLERİNDEN ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Kurulu güçte ilk üç

Kurulu güçte ilk üç Kurulu güçte ilk üç: EÜAŞ, ENKA, Enerjisa

Elektrik Yetkilendirmeleri Belirlendi

Elektrik Yetkilendirmeleri Belirlendi 2020 Yılında Elektrik Tesislerinin Proje Onay ve Kabul Yetkilendirmeleri Belirlendi

Kaçak Elektrikte Yok Artık Dedirten Uygulamalar..

Kaçak Elektrikte Yok Artık Dedirten Uygulamalar.. Vatandaşların yaptığı kaçak elektrik uygulamaları TEDAŞ yetkililerini bile hayretler içinde bırakmaya devam ediyor....

Kaçak elektrikte ilginç yöntemler

Kaçak elektrikte ilginç yöntemler Türkiye' nin en fazla kaçak oranın yaşandığı Dicle Bölgesi'nde vatandaşın yaptıkları denetim elemanlarını b...

Tahmini 2020 elektrik kullanımı

Tahmini 2020 elektrik kullanımı İşte 2020 için elektrik kullanımı tahmini

Abone sayısı 44 milyonu aştı

Abone sayısı 44 milyonu aştı Türkiye'de elektrik abonesi sayısı mart sonu itibarıyla 44 milyonu geçti.

ABD'de elektrik üretimi azaldı

ABD'de elektrik üretimi azaldı ABD'de elektrik üretimi geçen hafta yıllık bazda yüzde 3,7 azaldı.

Mardin'de kaçak elektrikle mücadele

Mardin'de kaçak elektrikle mücadele Mardin'de tespit edilen kaçak trafoların, Bayburt'un elektrik ihtiyacını karşılayacak güçte olduğu hesaplan...

Kaçak elektriği önleyen panolar kırıldı

Kaçak elektriği önleyen panolar kırıldı DEDAŞ, Şırnak merkez ile Cizre ilçesinde kurduğu alçak gerilim sayaç panolarına yönelik

  •  
  •  
  •  

  • Bugün haber eklenmedi.

  • Son 7 gün haber eklenmedi.

Diğer videolar

  Sahnenin Üzerinde Çarpıldı
 

Sahnenin Üzerinde Ça

İzlenme:2244

   
  Elektrik kablosu Volkan gibi patladı
 

Elektrik kablosu Vol

İzlenme:2218

   
  İçme Suyu Elektrik Üretecek
 

İçme Suyu Elektrik Ü

İzlenme:2682

   
  Elazığ Yerli Motor
 

Elazığ Yerli Motor

İzlenme:2732

   

Tüm fotoğraflar

  İş kazaları
 

İş kazaları

İzlenme:13318

   
  Tesla
 

Tesla

İzlenme:15052

   
  Hat Emekçileri
 

Hat Emekçileri

İzlenme:21736

   
  Torna kazası
 

Torna kazası

İzlenme:147800