Teknik Haber Platformu
GÜNCEL ELEKTRİK ENERJİ SEKTÖREL TEKNOLOJİ OYUN YAŞAM AKTÜEL
Enerji Piyasası Tarihinin En Büyük KriziTarih 01 Ocak 2017, 20:06 Editör: Editör Elektrohaber

Enerji Piyasası Tarihinin En Büyük Krizi

Türkiye doğalgaz ve elektrik piyasalarında tarihin en büyük krizi yaşanıyor. Arz yetersizliği nedeniyle BOTAŞ elektrik santrallerinin gazını tamamen kesti, tesislerde elektrik üretimi durduruldu. 25 Kasım itibariyle mesken gaz tüketimin artmasıyla santrallerin gaz çekişine kısmi olarak kısıtlama getiren BOTAŞ, 14 Aralık’ta tüketimin daha fazla artması sonucu gaz kullanma kısıtını %50’ye çıkarttı. BOTAŞ santrallere ek bir yazı daha göndererek 21 Aralık itibariyle kısıtlamayı %75’e çıkarttı. Kısıtlamalar yinede yetersiz kalınca, 22 Aralık 2016 itibariyle elektrik santrallerine doğalgaz tedariğinin %90 oranında kesildiğini bildirdi. BOTAŞ santrallerin sadece %10’a kadar gaz kullanmasına izin verdi fakat özel sektör santral yetkilileri, bu kadar düşük gaz tedariği ile teknik açıdan türbinlerin devreye girmesi ve çıkması süresinin çok düştüğünü bu nedenle büyük santrallerin tamamen kapatılması zorunluluğunun doğduğunu bildirdi.

Sektör yetkilileri, BOTAŞ’ın kararını mesken tüketiminin artması sonucu aldığı bildirdi. Bazı kaynaklara göre ise İran’dan ve Rusya Batı Hattı’ndan gaz akışlarında problem oluştu. Öte yandan, İran ulusal doğalgaz şirketi yetkilileri Türkiye’ye anlaşma gereğince tam kapasitenin tedarik edildiğini hatta Türkiye’nin kendilerinden ek gaz ve elektrik istediğini bildirdi. BOTAŞ’ın doğalgaz akışlarına ve sistemin sağlığına dair verileri gizli tutması nedeniyle alınan bilgiler teyit edilemedi. Sektörü sarsan gelişmeler karşısında ise resmi kaynaklardan hiçbir açıklama yapılmaması dikkat çekti. Bulgaristan ulusal doğalgaz şirketinden alınan bilgilere göre, batı hattından ithal edilen gaz miktarı dün için 45 milyon m3 seviyesinden 42 milyona düştü.

Doğalgaz tüketiminde yeni rekor

gaz-tuketimi-2017-krizi-turkiye

elektrik-santrallerine-saglanan-gaz-tedarigi-kriz-2017Doğalgaz tüketimi geçtiğimiz hafta rekorunu tazeledi. Mesken, ticari ve sanayi toplam elektrik tüketimi 16.12.2016 tarihinde 184 milyon metrekübe çıktı. Geçtiğimiz kış mevsiminde 26.01.2016 tarihinde en yüksek tüketim 181 milyon metreküp olmuştu. Elektrik santralleri ile birlikte toplam gaz tüketiminde en yüksek tüketim geçen hafta 207 milyon bu hafta 205 milyon metreküp oldu fakat hafta sonunda mesken ve sanayi tarafında tüketiminin 170 milyon metrekübe düşmesiyle toplam gaz tüketimi 189 milyon metreküp seviyesine kadar geriledi. Sektör kaynakları, hafta sonunda yeterli arz kaynağı gözükmesine rağmen elektrik santrallerine gaz tedariği verilmemesini doğalgaz dağıtım altyapısında aksaklıkların olduğu yönünde yorumladı.

Elektrik fiyatları %400’e kadar zıpladı

gunluk-ortalama-elektrik-fiyati-krizi-2017

Doğalgaza derinden bağımlı elektrik sektöründe arz kısıntıları ve talebin yüksekliği serbest piyasada elektrik fiyatlarıbı %400’e kadar zıplattı. 22 Aralık 2016 günü saat 17:00 için elektriğin fiyatı rekor düzeyde 1.169 lira olarak belirlendi, günlük ortalamada aynı gün için 380 lira oldu. Aralık ayı ortalama elektrik fiyatları 200 liranın üstüne çıkarak tarihin en yüksek seviyesine ulaştı.

Yüksek maliyetler son tüketiciye 1 Nisan 2017’de yansıyacak

Serbest piyasada her saat değişen elektrik fiyatları son tüketiciye hemen yansımıyor. EPDK, 3 aylık dönemlerde elektrik tarifesini belirliyor. Yüksek maliyetlerin yansıyacağı ilk dönem Nisan 2017-Haziran 2017 tarife dönemi olacak. Piyasa aktörleri, döviz tarafındaki kur baskısı ile birlikte iç piyasada artan maliyetler düşündüldüğünde 1 Nisan 2017 itibariyle son tüketici için hem gaza hem elektriğe zam beklenmesinin çok olası olduğunu belirtti.

Arz açığını Hidroelektrik ve Rüzgar Enerjisi kapatıyor

Elektrik arz ve talebini dengelemekle sorumlu TEİAŞ Yük Tevzi Merkezi, hidroelektrik santrallere son günlerde tam kapasite çalışma talimatı verdi, arzdaki açığın Atatürk, Karakaya, Keban, Birecik ve Deriner gibi dev barajlı santraller ile kapatılmaya çalışıldığı görüldü. 21 ve 22 Aralık tarihleri için rüzgar enerjisi yaklaşık %50 emre amade kapasite ile ortalama 2.500 MW civarında üretim gerçekleştirerek talebin karşılanmasında ayrıca destek sağlıyor. Türkiye’nin güneş enerjisinde kurulu gücü az olduğu için güneş panellerinin sisteme katkısı gündüz saatlerinde 200MW ile 800MW arasında %1-2 düzeyinde sınırlı kalıyor.

hidroelektrik-santrallerin-elektrik-uretimleri-2017

Kriz etkisini artırabilir

Elektrik dağıtım şirketleri, Türkiye genelinde elektrik kesintisi uygulamalarına başladı. Gezdirme yöntemiyle aralıklarla ilçelerin elektriği kesilerek elektrik tüketimin düşürülmeye çalışıldığı bildirildi. Kaynaklar, meterolojik verilere göre gelecek hafta ülke genelinde etkili olması beklenen yeni soğuk hava dalgasıyla doğalgazdaki açığın piyasayı yeni boyutlara taşıyabileceğini yorumladı. Öte yandan bazı uzmanlar, 23 Aralık itibariyle Kolin enerji şirketine ait yüzer LNG tesisinin  (FSRU) gaz arzını desteklemesiyle bir miktar açığın kapatılabileceğini ama yetersiz kalacağını ve problemlerin Ocak ayının en az ilk 2 haftasında devam edeceği yönünde ihtimallerin arttığını belirtti.

Elektriğin fiyatı %1200 artarak 1899 liraya yükseldi, şirketler zor duruma düştü

BOTAŞ elektrik santrallerinin gazını %50 kıstı (13 Aralık)

turkiye-ortalama-sicaklik-tahmini


KAYNAK:ENERJİ ENSTİTÜSÜ
ÖNEMLİ :
 
Yayınlanmakta olan haberin tüm hakları saklıdır.
  Elektrohaber.net hak sahiplerinin yayınlanmakta olan haberlerin kaynak gösterilerek kaldırılma isteği hakkını saklı tutar.
  Elektrohaber'de yayınlanmakta olan haberlerin kaynak belirtilmeden yayınlanması yasaktır. |  Bu haber 2700 defa okunmuştur.

Enerji  HABERLERİNDEN ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

YEKDEM için son başvuru 2 Kasım'da

YEKDEM için son başvuru 2 Kasım'da YEKDEM için son başvuru 2 Kasım'da

Santral Sahalarında Yeni Dönem

Santral Sahalarında Yeni Dönem Elektrik santrali sahalarının belirlenmesinde yeni dönem

Hibrit elektrik santrallerinin önü açıldı

Hibrit elektrik santrallerinin önü açıldı Mevcut ve yeni kurulacak lisanslı elektrik üretim santrallerinde

Konya’da metan gazından elektrik

Konya’da metan gazından elektrik Konya’da metan gazından 1 yılda 78 milyon kilowatt elektrik üretildi

Doğalgazda 'faturaların şişirildiği' iddiasına açıklama

Doğalgazda 'faturaların şişirildiği' iddiasına açıklama Doğalgazda 'faturaların şişirildiği' iddiasına açıklama

Rusya'nın enerji gelirleri düştü

Rusya'nın enerji gelirleri düştü Rusya'nın petrol ihracatı gelirleri geçen yılın ocak-kasım döneminde

LİMAK ENERJİ’DEN YASKİ’YE YANIT

LİMAK ENERJİ’DEN YASKİ’YE YANIT LİMAK ENERJİ’DEN YASKİ’NİN İDDİALARINA YANIT

Elektrik üretiminde yeni dönem

Elektrik üretiminde yeni dönem Lisanssız olarak elektrik üreten gerçek ve tüzel kişilerin kendi ihtiyaçlarını karşılamak için üretim yapmaları esa...

Elektrik tüketimi Mart'ta azaldı

Elektrik tüketimi Mart'ta azaldı Türkiye'nin elektrik tüketimi martta geçen yılın aynı ayına göre

Diğer videolar

  Sahnenin Üzerinde Çarpıldı
 

Sahnenin Üzerinde Ça

İzlenme:2512

   
  Elektrik kablosu Volkan gibi patladı
 

Elektrik kablosu Vol

İzlenme:2536

   
  İçme Suyu Elektrik Üretecek
 

İçme Suyu Elektrik Ü

İzlenme:2990

   
  Elazığ Yerli Motor
 

Elazığ Yerli Motor

İzlenme:2994

   

Tüm fotoğraflar

  İş kazaları
 

İş kazaları

İzlenme:13610

   
  Tesla
 

Tesla

İzlenme:15314

   
  Hat Emekçileri
 

Hat Emekçileri

İzlenme:22104

   
  Torna kazası
 

Torna kazası

İzlenme:150010