Teknik Haber Platformu
GÜNCEL ELEKTRİK ENERJİ SEKTÖREL TEKNOLOJİ OYUN YAŞAM AKTÜEL
Kesintileri 20 Dakika Bile SürmeyecekTarih 29 Nisan 2016, 15:52 Editör: Editör Elektrohaber

Kesintileri 20 Dakika Bile Sürmeyecek

Enereji Tabii Kaynaklar Bakanı  Berat Albayrak,  Karadeniz'deki elektrik kesintisinin  İstanbul'u etkilediğini dile getirerek, bölgelerde arz talep konusunda ciddi çalışma içinde olduklarını söyledi. Albayrak, Elektrik Piyasası yasa değişikliğine ilişkin görüşmelerin yapıldığı TBMM Enerji ve Tabii Kaynaklar Komisyonu'nda,  Türkiye'nin enerjiyi gözardı etme lüksü olmadığını söyledi.  Marmara'da enerji talebinin yüzde 35,  Trakya'da yüzde 20 olduğunu anlatan Albayrak, artan elektrik talebinin yerli kaynakla karşılanması gerektiğini söyledi. Kömüre yoğunlaşmasını istediklerini belirten Albayrak, Anadolu'da elektrik üretildiğini, talebin yüksek olduğu  Trakya,  Marmara'ya taşındığını vurguladı.

BÖLGESEL ÜRETİM

Bunun için iletim hattı yapıldığını, Boğaz'ın aşıldığını, yatırım yapıldığını anlatan Albayrak, "Bölgesel arz talep dengesi olacak. Enerjiyi riske atma, oluşacak problemlerle vatandaşı üzme sıkıntıya uğratma lüksümüz yok" dedi. Önceki gün yaşanan elektrik kesintisine değinen Albayrak,  Karadeniz'de yaşanan sıkıntının  İstanbul'a kadar uzandığını belirterek, "Trakya'da,  Marmara'da üretim kapasitesi olsa bu kesintiler  İstanbul'a uzanmayacak, bölgesel, lokal kalacak. Kesinti 20 dakika bile sürmeyecek. İç Anadolu'da,  Karadeniz'de,  Akdeniz'e üretim arz ve talep dengesini bu çerçevede yerli ve yenilebilir kaynaklar olduğunu unutmadan ciddi planlama içindeyiz" dedi.

KÖMÜR ARTACAK

Albayrak, yerli kömürün önemli olduğunu belirterek,  Türkiye'nin yerli kömürden üretim kapasitesini ciddi anlamda artırmak hedefinde olduklarını söyledi. Dünyanın kömürden kaçtığı iddiaları için Albayrak, ABD,  Almanya,  Çin gibi ülkelerde de elektrik üretiminin çok büyük oranda kömürden yapıldığını anlattı. Albayrak,  Türkiye'de ise oranın yerlide yüzde 10'larda, ithalle yüzde 20'lerde olduğunu söyledi.  Türkiye'de Afşin-Elbistan,  Konya,  Eskişehir,  Afyon,  Trakya havzalarında ciddi rezervlerin olduğunu ifade eden Albayrak, bölgesel enerji arz güvenliğinin devreye alınmasının önemini vurguladı.

ERMENİSTAN'I PROESTO EDİN

Enerji Bakanı Albayrak nükleer enerjinin dünyada hali hazırdaki en önemli ve güvenli enerji kaynaklarından birisi olduğunu belirterek, "Bunun dünyadaki gelişmiş ve gelişmekte olan tüm ülkeler için vazgeçilmez bir enerji kaynağı olduğu kesinlikle gözardı edilemez. Bu gerçekten hareketle de  Türkiye'nin bu enerji yatırımından vazgeçmesi, faydalanmaması düşünülemez. Çünkü bugün dünya çok net bir şekilde nükleer enerji kaynaklarına yatırıma son hızla devam ediyor" dedi. Bazı kesimlerin nükleer enerjiye karşı yaklaşımlar sergilediklerini ifade eden Albayrak, "Bunları tebessümle karşılıyorum. Onlara şunu tavsiye ediyorum, madem böyle iyi niyetli bir çevre kaygınız var, özellikle dünya için çok ciddi bir tehdit unsuru ortaya koyan sınırımıza 10, 20 kilometre uzaklıktaki  Ermenistan'daki Metsamor Santrali var. Diyorum ki bu enerjinizi  Ermenistan'daki santralı protesto etmek için harcarsanız,  Türkiye'ye çok daha büyük hizmet verirsiniz. 40 küsür yıllık bir teknoloji, ciddi riskleri ve sıkıntıları beraberinde barındırıyor. Sadece  Ermenistan için değil, bütün dünya coğrafyası için tehlikeli. Nükleer tehlike ve tehditten bahsediyorsun, ama saatli bomba gibi dibimizde böyle bir santral var" açıklamasını yaptı.

Kaynak:HürriyetÖNEMLİ :
 
Yayınlanmakta olan haberin tüm hakları saklıdır.
  Elektrohaber.net hak sahiplerinin yayınlanmakta olan haberlerin kaynak gösterilerek kaldırılma isteği hakkını saklı tutar.
  Elektrohaber'de yayınlanmakta olan haberlerin kaynak belirtilmeden yayınlanması yasaktır. |  Bu haber 3728 defa okunmuştur.

Güncel  HABERLERİNDEN ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Elektrik akımına kapılarak can verdi

Elektrik akımına kapılarak can verdi Diyarbakır'daki şahıs elektrik akımına kapılarak can verdi

Rüzgar enerjisi kurulu gücü 10 bin megavatı aştı

Rüzgar enerjisi kurulu gücü 10 bin megavatı aştı Rüzgar enerjisi kurulu gücü 10 bin megavatı aştı

Ekvator Enerji, yeni satın alma ile kurulu gücünü artırdı

Ekvator Enerji, yeni satın alma ile kurulu gücünü artırdı Ekvator Enerji, yeni satın alma ile kurulu gücünü artırdı

EPDK’dan değişiklik

EPDK’dan değişiklik EPDK’dan ön lisans süreleri ve tesis tamamlama tarihlerinde değişiklik

Demirağ OSB YG-AG şebekesi yaptıracak

Demirağ OSB YG-AG şebekesi yaptıracak Sivas Demirağ OSB, YG-AG elektrik şebekesi yapım işi için hizmet satın alacak. 

Dünya liderlerinden yenilenebilire 400 milyar dolar

Dünya liderlerinden yenilenebilire 400 milyar dolar Dünya liderlerinden yenilenebilire 400 milyar dolar yatırım sözü

Elektrik ve doğalgazda zam beklentisi

Elektrik ve doğalgazda zam beklentisi Elektrik ve doğalgazda yüzde 15 zam beklentisi

Irak’ta elektrik krizi büyüyor

Irak’ta elektrik krizi büyüyor Hava sıcaklığının 50 derecenin üzerinde seyrettiği Irak’ta elektrik kesintilerinde büyük artış yaşanıyor.

EPİAŞ bayram ödeme tarihlerini açıkladı

EPİAŞ bayram ödeme tarihlerini açıkladı EPİAŞ bayram tatilinde değişen ödeme tarihlerini açıkladı
Teknik Adam Teknik Adam
Türkiye'ye elektrik ne zaman geldi?

Diğer videolar

  Sahnenin Üzerinde Çarpıldı
 

Sahnenin Üzerinde Ça

İzlenme:3280

   
  Elektrik kablosu Volkan gibi patladı
 

Elektrik kablosu Vol

İzlenme:3572

   
  İçme Suyu Elektrik Üretecek
 

İçme Suyu Elektrik Ü

İzlenme:3766

   
  Elazığ Yerli Motor
 

Elazığ Yerli Motor

İzlenme:3608

   

Tüm fotoğraflar

  İş kazaları
 

İş kazaları

İzlenme:14468

   
  Tesla
 

Tesla

İzlenme:16214

   
  Hat Emekçileri
 

Hat Emekçileri

İzlenme:23254

   
  Torna kazası
 

Torna kazası

İzlenme:157166