Teknik Haber Platformu
GÜNCEL ELEKTRİK ENERJİ SEKTÖREL TEKNOLOJİ OYUN YAŞAM AKTÜEL
GTA tartışmasında yeni perde!Tarih 16 Nisan 2016, 20:08 Editör: Editör Elektrohaber

GTA tartışmasında yeni perde!

Yeni bir araştırmaya göre, kadınlara şiddet uygulanmasına izin veren oyunların gerçek dünyada da etkileri olabilir. Başka bir deyişle, oyunların erkek kahramanları (oyuncu karakterleri) ile eşleşen genç erkekler, gerçek hayatta da kadınları daha az umursayabiliyor.

İtalya ve ABD'deki bir araştırma ekibi, Grand Theft Auto oynayan İtalya'daki bir grup lise öğrencisinin, şiddete maruz kalmış kadınlara daha az sempati gösterdiklerini iddia ediyor. İtalya'dan University of Milano Bicocca ve ABD'den Ohio State University tarafından yürütülen araştırmanın belirttiğine göre, "kızlara ve kadınlara karşı saldırganlığın en iyi göstergelerinden biri empati eksikliği" olmakta. PLOS One dergisinde Çarşamba günü yayınlanan araştırma, "GTA gibi şiddetli ve cinsiyetçi video oyunların en azından kısa dönem için kadın şiddet kurbanlarına karşı empatiyi azalttıklarını" söylemekte.

Bu araştırma, oyunlardaki veya filmlerdeki şiddetin gerçek hayata taşınıp taşınmadığı konusundaki çalışmaların en sonuncusu. Bu konudaki çalışmaların sonuçları ise oldukça değişken durumda. Örneğin 2014 yılındaki bir araştırma "araştırmacıların yüzde 66'sının, ebeveynlerin yüzde 67'sinin ve çocuk doktorlarının yüzde 90'ının şiddetli video oyunların çocuklarda agresif davranışları tetiklediği konusunda hemfikir olduklarını" belirtmekteydi. Aynı yıl içerisindeki bir başka araştırma ise medya ve sosyal şiddet arasında herhangi bir elle tutulur bağlantı olmadığını iddia ediyordu.

Bu araştırma, Grand Theft Auto markasının suçlandığı ilk sefer değil. 2014 yılında Avustralya'daki Target mağaza zinciri, bir Change.org isteğinin ardından GTA V oyununu satmayı bırakmıştı. GTA üreticisi Rockstar Games'in ana firması Take Two ise, markanın arkasında olduğunu belirtirken, GTA'nın "diğer eğlence alanlarında bulunan yetişkin içerikleri gösterdiğini" ve "kitaplar, televizyon ve filmler ile aynı yaratıcı özgürlüğü paylaştığını" söylemekteydi.

Yeni araştırma hakkında ise Take Two veya Rockstar Games henüz bir yorum yapmış değil.

Araştırma, 15 ve 20 yaşları arasında erkek ve kız 154 İtalyan lise öğrencisini üç gruba ayırarak ve bu gruplara farklı oyunlar oynatarak düzenlenmiş. Oynanan bütün oyunlarda ana karakterler erkek olarak resmedilmiş. Kadınların dansçılar veya hayat kadınları olarak öne çıktıkları ve cinsel objeler olarak gösterildikleri, dövülebildikleri Grand Theft Auto San Andreas veya Grand Theft Auto Vice City oyunlarını oynamaktaydılar. İkinci grup şiddet içerikli ancak kadınları cinsel obje olarak göstermeyen Half Life 1 ve Half Life 2 oyunlarını oynarken, üçüncü grup cinsiyetçilik veya şiddet içermeyen Dream Pinball 3D veya Q.U.B.E 2 oyunlarını oynamaktaydılar.

Oyunlar belirli bir süre oynandıktan sonra öğrencilere iki fotoğraf gösterildi. Fotoğraflardan biri, genç ve bir yumruğunu havaya kaldırmış bir erkeğin elinde duran bir kadını gösterirken, diğer fotoğraf arka planda genç bir erkeğin bulunduğu ve ağlayan, gözü mor bir kadını göstermekteydi.

Bayan katılımcılar arasında empati seviyelerinde belirgin bir farklılık gözlemlenmezken, GTA oynayan genç erkeklerin diğer iki gruptaki erkeklere göre daha az empati gösterdikleri gözlemlendi.

Her ne kadar oyunlardaki cinsiyetçiliğin ve şiddetin savunmasını yapmak pek mümkün olmasa da, bu araştırmanın atladığı önemli bir nokta bulunuyor: GTA serisi genel olarak "Yetişkin (M)" yaş grubu için önerilmekte ve bunun anlamı bazı ülkelerde 17 yaş üstü iken çoğunlukla 18 yaşının üstü anlamına geliyor. Bu oyunların halen gelişmekte olan bir kişiliğin üzerinde kesinlikle kötü bir etkisi bulunabilirken, zaten yetişkin olan ve karakteri büyük oranda belirlenmiş olan bir kişide etkileri çok daha farklı olabiliyor.

Kısacası, çocuklarınıza oyun alırken, yaş önerilerine dikkat etmenizde büyük fayda var. Bu yaş önerileri, sadece içeriği belirtmek için değil, ayrıca oyunların etkilerinden çocuklarınızı korumak için de önemli...
ÖNEMLİ :
 
Yayınlanmakta olan haberin tüm hakları saklıdır.
  Elektrohaber.net hak sahiplerinin yayınlanmakta olan haberlerin kaynak gösterilerek kaldırılma isteği hakkını saklı tutar.
  Elektrohaber'de yayınlanmakta olan haberlerin kaynak belirtilmeden yayınlanması yasaktır. |  Bu haber 3658 defa okunmuştur.

Oyun  HABERLERİNDEN ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Yerli Yapım Oyunda 5 Milyon İndirme

Yerli Yapım Oyunda 5 Milyon İndirme Gaziantep'te geliştirilen mobil oyun 5 milyon indirme sayısına ulaştı

Empire of Sin Xbox Game Pass’e Geliyor

Empire of Sin Xbox Game Pass’e Geliyor Microsoft tarafından yapılan açıklamaya göre sıra tabanlı mafya oyunu Empire of Sin Xbox Game Pass'e geliyor.

EA, Battlefield 6 İçin Yeni Need For Speed’i Erteledi

EA, Battlefield 6 İçin Yeni Need For Speed’i Erteledi Electronic Arts, yeni Need for Speed oyununun ertelendiğini açıkladı.

Elite Dangerous: Odyssey Genişlemesi Ertelendi

Elite Dangerous: Odyssey Genişlemesi Ertelendi Elite Dangerous: Odyssey genişleme paketinin çıkışı Covid-19 sebebiyle ertelendi.

STALKER 2 Güncelleme ile Geliyor

STALKER 2 Güncelleme ile Geliyor STALKER 2, Işın İzleme ve 4K Çözünürlük Desteğiyle Geliyor

Battlefield 6 ile İlgili Yeni Bilgiler Sızdırıldı

Battlefield 6 ile İlgili Yeni Bilgiler Sızdırıldı Serinin hayranları tarafından dört gözle beklenen Battlefield 6 ile ilgili yeni bilgiler sızdırıldı.

PlayStation Plus Türkiye Fiyatlarına Zam

PlayStation Plus Türkiye Fiyatlarına Zam PlayStation Plus Türkiye Fiyatlarına Üzücü Zam Geliyor

Unutulmaz Oyun GTA IV Tüm Hileleri

Unutulmaz Oyun GTA IV Tüm Hileleri Unutulmaz oyun serisi Grand Theft Auto’nun sevilen bir oyunu olan GTA 4 şifrelerini ve tüm hilelerini sizler için b...

Kısa Süreliğine Ücretsiz

Kısa Süreliğine Ücretsiz 135 TL’lik The Division, Kısa Süreliğine Ücretsiz Oldu

  •  
  •  
  •  

  • Bugün haber eklenmedi.

  • Son 7 gün haber eklenmedi.

  • Bu ay haber eklenmedi.

Diğer videolar

  Sahnenin Üzerinde Çarpıldı
 

Sahnenin Üzerinde Ça

İzlenme:2746

   
  Elektrik kablosu Volkan gibi patladı
 

Elektrik kablosu Vol

İzlenme:2802

   
  İçme Suyu Elektrik Üretecek
 

İçme Suyu Elektrik Ü

İzlenme:3178

   
  Elazığ Yerli Motor
 

Elazığ Yerli Motor

İzlenme:3176

   

Tüm fotoğraflar

  İş kazaları
 

İş kazaları

İzlenme:13866

   
  Tesla
 

Tesla

İzlenme:15568

   
  Hat Emekçileri
 

Hat Emekçileri

İzlenme:22468

   
  Torna kazası
 

Torna kazası

İzlenme:151904