Teknik Haber Platformu
GÜNCEL ELEKTRİK ENERJİ SEKTÖREL TEKNOLOJİ OYUN YAŞAM AKTÜEL
4,5G'yi ilk gün kaç kişi kullanmaya başladı?Tarih 03 Nisan 2016, 08:44 Editör: Editör Elektrohaber

4,5G'yi ilk gün kaç kişi kullanmaya başladı?

Sayan, BTK tarafından 4,5G IMT- Advance hizmetlerinin sunulmaya başlaması dolayısıyla düzenlenen törende yaptığı konuşmada, dün Diyarbakır'daki terör saldırısı sonucu şehit düşen askerlere Allah'tan rahmet diledi. 
 
7 aileye ateş düştüğünü aktaran Sayan, şehitlerin yakınlarına baş sağlığı, yaralananlara acil şifalar dileyerek, terörü lanetledi. Sayan, bugünün Türkiye için çok önemli olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:
 
"Dünyada en son kullanılan mobil iletişim teknolojisi IMT-Advance 4,5G hizmetine dün gece yani 10 saat önce ülkemize 'hoşgeldin' demenin ve bu hizmeti vatandaşlarımızla buluşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Toplantıya girmeden önce 3 operatörümüzün sorumlulularından son rakamları aldım. 4,5G'nin ilk gününde 4,5 milyon abonemiz bu hizmeti aktif olarak kullanmaya başladı. Dün gece saat 00.00 itibarıyla 4,5G hizmetlerini Nükleer Güvenlik Zirvesi kapsamında ABD'de bulunan Cumhurbaşkanımız Erdoğan ve Bakanımız Yıldırım ilk 'Alo' demesiyle, bu görüşmeyle ilk 'alo' gerçekleşmiş oldu. 4,5G teknolojisinin Türkiye'ye hayırlı olmasını diliyoruz."
 
Türkiye'yi bilgi teknolojileri ve iletişim yolunda sadece kullanan değil, üreten bir ülke haline gelmesi için bugünün önemli olduğunu vurgulayan Sayan, "Mobil genişbant aslında 7 yıl önce 3G ile hayatımıza girdi. Akıllı telefonlar ile mobil genişbant sayesinde gittikçe artan mobil uygulamalarla tanıştık. Gündelik hayatımızda yaptığımız işi kolaylaştıran, kullanıcıları sadece internet ortamında içerik kullanan değil, içerik üreten kişiler haline getiren sayısız uygulama 3G mobil genişbant hizmetleri sayesinde mümkün hale geldi" diye konuştu. 
 
Sayan, teknolojinin hızının 3G'yi de eskittiğini anlatarak, 4,5G hizmetlerinin 3G hizmetlerine göre birçok üstünlük getirdiğini söyledi. 
 
4,5G ile en az 10 kat daha hızlı internete kavuşulduğunu aktaran Sayan, "4,5G hizmetlerini dünyada en hızlı kullanan ülke konumundayız, yani mobil genişbant internette en hızlı ortalamalara sahip ülke biziz" dedi. 
 
"Teknoloji trenini 4,5G ile yakaladık" 
 
Sayan, veri paketlerinde gecikmenin azalması, daha net video görüşmelerinin gerçekleşmesi, kapsama alanıyla ilgili sorunların azalmasının da 4,5G ile mümkün olduğunu belirterek, "Bu imkanlar sayesinde gelecek dönemde çok daha yenilikçi ve hayallerin ötesinde mobil uygulamalarla tanışmaya artık hazırız" diye konuştu. 
 
4,5G ile doğal afet durumunda yetkililer arasında koordinasyon sağlanması, iletişimin kesintisiz sürmesi, mobil sağlık uygulamalarının artması, hastanelerin fiziksel yükünün azalmasının mümkün olduğunu ifade eden Sayan, şunları dile getirdi:
 
"Bu hizmetler verimlilik artışı ve yeni iş imkanlarının gelişmesiyle ekonomimize önemli katkılar sağlayacaktır. Dünya ekonomisine göre dijital dünyada rakamlar çok daha hızlı gelişiyor. Dünyada dijital ortamda bir dakikada gerçekleşen işlem miktarı geçtiğimiz yıla göre 10 kat artmış durumda. Bu durumun mobil genişbant hizmetleri sayesinde dijital ekonominin gelişimi açısından bize ipuçları verdiğini söyleyebiliriz. 4,5G sayesinde fiber alt yapının çeşitli nedenlerle gitmediği alanlarda yaşayanlar DSL hızlarına göre daha yüksek hızlı internete ulaşabilecek, e-devlet uygulamaları daha da artabilecek. Sanallaşma ve bulut bilişim hizmetleri daha kolay hale gelecek, akıllı ev sistemleri yaygınlaşacak ve akıllı şehirler kolaylıkla mümkün olacak. Biz de 2023 hedeflerine doğru mobil iletişim ve internet altyapısını kuracağız. Tüm imkanların, Cumhurbaşkanımızın ülkemizi teknoloji çöplüğü olmaktan kurtaran vizyonu sayesinde yakalandığının altını çizmek istiyorum. Teknoloji trenini 4,5G ile yakaladık. Bu hizmeti yerli ve milli baz istasyonumuz ULAK üzerinden de alabileceğiz."
 
Türkiye'de 2G, 3G, 4,5G için toplamda 130 binlere varan baz istasyonunun bulduğuna dikkati çeken Sayan, "2G hizmeti 2026ya, 3G hizmetinin 2029'a kadar sürecek. Yaptığımız bu ihale teknoloji nötr bir ihale. 4,5G ile aslında biz 5G'nin de altyapısını hazırlamış oluyoruz. Her gün artmakla birlikte 14 bin 172 4,5G baz istasyonu mevcut. Bunların da 6 bine yakını online aktif durumda bulunuyor" dedi. 
 
Sayan, bilişimde gelinen bu noktayı 4,5G ile taçlandırdıklarını aktararak, herkesin daha çok çalışarak Türkiye için daha faydalı işlere imza atacağını kaydetti.
 
Daha fazla kotaların daha makul ücretlerle sunulmasını temenni eden Sayan, tüm operatörlerin bu yılın sonuna kadar SIM kart değişiminden ücret almayacağını, vatandaşların SIM kartlarını değiştirmelerini söyledi.
 
Konuşmasının ardından BTK Başkanı Sayan, Türk Telekom Grubu Bireysel İş Birimi Üst Yöneticisi (CEO) Erkan Akdemir, Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, Vodafone Türkiye Üst Yöneticisi (CEO) Gökhan Öğüt ile ULAK baz istasyonu siparişi için sahnede pazarlık yaptı. Pazarlık sonucu Sayan, en az bin 700 ULAK siparişini aldıklarını, 3 operatör arasında bunun bölüşüleceğini söyledi.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın telgrafı
 
BTK Başkanı Sayan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından gönderilen telgrafı okudu:
 
"Türkiye'de 4,5G IMT- Advance hizmetlerinin sunulmaya başlanmasıyla ilgili düzenlediğiniz törene davetiniz için teşekkür ediyorum. Telekomünikasyon sektöründe hizmet kalitesini artıracak bu gelişme vatandaşlarımızın bilgiye erişiminin de hızlanması anlamına geliyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığımız, BTK, sektörümüzün değerli temsilcileri başta olmak üzere bu projenin gerçekleşmesinde emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Bugün hizmete sunulan 4,5G teknolojisini müteakip süreçte ülkemizin 5G ligine ilk taşınan ülkeler arasında yer alacağına inanıyorum. 5G teknolojisine geçişte bir köprü vazifesi görecek 4,5G hizmetinin ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olmasını diliyorum. Tüm katılımcıları en kalbi duygularımla selamlıyorum." 

Kaynak: AAÖNEMLİ :
 
Yayınlanmakta olan haberin tüm hakları saklıdır.
  Elektrohaber.net hak sahiplerinin yayınlanmakta olan haberlerin kaynak gösterilerek kaldırılma isteği hakkını saklı tutar.
  Elektrohaber'de yayınlanmakta olan haberlerin kaynak belirtilmeden yayınlanması yasaktır. |  Bu haber 3180 defa okunmuştur.

Bilgisayar - İnternet  HABERLERİNDEN ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

O program korsanlarının elinde!

O program korsanlarının elinde! NSA'nın hackleme programı bilgisayar korsanlarının elinde!

Modemimde biri mi var?

Modemimde biri mi var? ESET, Trabzon’da iş ortaklarıyla buluştu ve güncel siber tehditlere dikkat çekti

Şirketlere 2019’u siber güvende geçirmenin 10 yolu

Şirketlere 2019’u siber güvende geçirmenin 10 yolu Şirketler için 2019’u siber güvende geçirmenin 10 yolu

Turkcell Superonline internet fiyatlarını açıkladı

Turkcell Superonline internet fiyatlarını açıkladı Turkcell Superonline ‘limitsiz’ internet paketlerinin fiyatlarını açıkladı

İnternetiniz kesilebilir!

İnternetiniz kesilebilir! İnternetiniz kesilebilir! 48 saatlik güncelleme...

Dünyanın en küçük bilgisayarı

Dünyanın en küçük bilgisayarı IBM dünyanın en küçük bilgisayarını üretti!

Elektrik ve internet hizmetleri tek noktada

Elektrik ve internet hizmetleri tek noktada Türkiye’de bir ilk: Elektrik ve internet hizmetleri aynı noktada buluştu

Windows 10 Bir Yeni Özellik

Windows 10 Bir Yeni Özellik Windows 10 Bir Yeni Özellik Daha

Sosyal medyayı da hedef aldı

Sosyal medyayı da hedef aldı Son yıllarda e-ticaret, sosyal medya ve mobil uygulama kullanımının yaygınlaşmasıyla
Thomas Edison Thomas Edison
Thomas Alva Edison´un Biyografisi
Michael Faraday Michael Faraday
Michael Faraday´ın Biyografisi
Nikola TESLA Nikola TESLA
Nikola TESLA´nın Biyografisi

Diğer videolar

  Sahnenin Üzerinde Çarpıldı
 

Sahnenin Üzerinde Ça

İzlenme:920

   
  Elektrik kablosu Volkan gibi patladı
 

Elektrik kablosu Vol

İzlenme:1082

   
  İçme Suyu Elektrik Üretecek
 

İçme Suyu Elektrik Ü

İzlenme:1328

   
  Elazığ Yerli Motor
 

Elazığ Yerli Motor

İzlenme:1420

   

Tüm fotoğraflar

  İş kazaları
 

İş kazaları

İzlenme:11658

   
  Tesla
 

Tesla

İzlenme:13132

   
  Hat Emekçileri
 

Hat Emekçileri

İzlenme:19146

   
  Torna kazası
 

Torna kazası

İzlenme:137654